Do góry

Ogrzewanie kaplic

Wszelkiego rodzaju kościoły i kaplice to przede wszystkim miejsca, w których gromadzą się wierni i turyści. Panująca w nich cisza sprzyja wycieszeniu, modlitwie i chwili zadumy. Latem to miejsca, w których można zaznać przyjemnego chłodu. Problem pojawia się jesienią i zimą, gdy ogrzanie tak dużych budynków staje się nie lada wyzwaniem logistycznym i finansowym. Kiedyś osobom odwiedzającym kaplicę pozostawały jedynie ciepłe kurtki, szaliki, czapki i rękawiczki. Dziś ogrzewanie mogą zapewnić Promienniki podczerwieni.

Ogrzewanie kaplic jest dużym wyzwaniem. To wyjątkowe miejsca, w których znajdują się często dzieła sztuki sakralnej, niejednokrotnie są to dzieła zabytkowe. Nie wchodzi więc w grę ogrzewanie grzejnikami gazowymi czy elektrycznymi farelkami. Założenie centralnego ogrzewania (jeśli w ogóle jest możliwe) jest kosztochłonne i wymaga dużego nakładu prac. Dodatkowo ogrzanie kaplicy, która charakteryzuje się dużą kubaturą i niemalże nieustannie otwieranymi drzwiami zajmuje dużo czasu.

Pomocne okazują się tu Promienniki ciepła. Te dla kaplic zaprojektowane zostały w specjalny sposób i posiadają 6 lat pełnej gwarancji. Nie mają one wpływu na wystrój wnętrza, więc nie zakłócają jego estetyki. Poza tym mają korzystny wpływ na zgromadzone w kaplicach dzieła sztuki oraz same mury. Działanie reflektorów ciepła pozwala na pozbycie się wilgoci oraz zwalczanie zagrzybienia. Dodatkowo są bezpieczne i proste w obsłudze. Korzystając z porady takich ekspertów jak Irsystem, klienci zyskują pewność profesjonalnie przygotowanej instalacji.

Najczęściej wybierane promienniki ciepła do ogrzewania kaplic

Fachowcy po zapoznaniu się ze specyfiką budynku i oczekiwaniami klienta wybiorą te promienniki elektryczne, które najlepiej sprawdzą się w konkretnym obiekcie. Wiele zależy od tego, jak dużą powierzchnię należy ogrzać. W ofercie firmy znajduje się wiele modeli promienników TERM2000, które mają różne przeznaczenie. Istnieje możliwość zamontowania ich na stałe lub skorzystania z wersji przenośnych. Po wykonaniu projektu, Irsystem zamawia potrzebne części. Na końcu następuje montaż urządzeń.

Główne zalety wykorzystania promienników ciepła w kaplicach:

  • Niskie koszty eksploatacji,
  • Szybkość ogrzewania przestrzeni,
  • Korzystny wpływ na ludzki organizm,
  • Łatwy, dyskretny montaż i użytkowanie,
  • Wysoka niezawodność,
  • Estetyka i precyzja wykonania,
  • Zróżnicowana moc,
  • Cicha praca, bez wywoływania cyrkulacji powietrza,
  • Przeciwdziałanie wilgoci i rozprzestrzenianiu grzybów;

Cała procedura związana z projektowaniem i realizacją zlecenie odbywa się w ekspresowym tempie i zajmuje zaledwie kilka dni.


Promiennikowe ogrzewanie kaplicy w Pętnej

Promiennikowe ogrzewanie kaplicy w Pętnej


Sześć sztuk promienników TERM2000 ALU RCA020Z anodowanych na złoty kolor o łącznej mocy 12kW. Koszt utrzymania systemu ogrzewania do tej niewielkiej kaplicy wynosi ok 6zł za 1 godzinę pracy. Wybrany model i kolor doskonale wpasował się w estetykę kaplicy. Jest to jeden z najczęściej wybieranych promienników do obiektów sakralnych.


Punktowe ogrzewanie promiennikami ciepła kaplicy

Punktowe ogrzewanie promiennikami ciepła kaplicy


Zdjęcie z realizacji przedstawiające klasyczną kaplicę o powierzchni 100m2 wykorzystującą 6szt promienników TERM2000 ALU IP20 RCA020Z o mocy 2kW każdy. Łączna moc promienników 12kW. W związku ze ścianami kaplicy, wykonanymi z poliwęglanu i wysokim współczynnikiem przenikalności cieplnej przez ściany stosowanie promienników jest jednym z najbardziej ekonomicznych systemów grzewczych.