Skip to main content

Sauna infrared

Promienniki kwarcowe dostępne są w sprzedaży w szerokim przedziale cenowym. Ich koszt zależy od tego, skąd pochodzą i jaką mają jakość. Najtańsze promienniki podczerwieni do sauny sprowadzane są z Chin. Ich zaletą jest cena – rzeczywiście są 2 razy tańsze niż markowe promienniki infrared. Najczęściej promienniki ciepła w saunach z Chin są na tyle słabe jakościowo, że po kilku sesjach mogą się zepsuć, i tak zwykle się dzieje. Irsystem w ciągu miesiąca wykonuje miesięcznie kilka wymian promienników kwarcowych w saunach z Chin. Nasze produkty marki TERM 2000 są znacznie bardziej trwalsze, a to ostatecznie oznacza, że są 5 razy tańsze, niż chińskie podróbki.

Dotychczasowe wykorzystanie urządzeń emitujących promieniowanie podczerwone dotyczyło głównie istotnych w codziennych działaniach problemów technicznych, w tym przede wszystkim dla potrzeb ogrzewania, czy technologii obróbki metali. Teraz dzięki skonstruowaniu lampy promiennikowej VITAE uzyskano równowagę rozkładu widma fal IR-A, IR-B i IR-C. Umożliwia to w odniesieniu do ciała ludzkiego przekazywanie optymalnej ilości ciepła (porównywalnej ze słoneczną) przez fale IR-A oraz zapobiega przegrzaniu ciała, mimo że promieniowanie fal IR-B i IR-C jest pięciokrotnie wyższe jak słoneczne.

W promieniowaniu podczerwonym wykorzystywanym dla przedmiotowych celów wyróżnia się trzy rodzaje fal elektromagnetycznych IR (Infra Red):

 • fale krótkie IR-A o długości od 780 nm. do 1400 nm.
 • fale średnie IR-B o długości od 1400 nm do 3000 nm.
 • fale długie IR-C o długości od 3000 nm do 1 mm.

Promienniki TERM2000 do sauny i spa

Jaki promiennik infrared wybrać do sauny? Kwarcowy, węglowy czy ceramiczny?

Grzejniki do sauny infrared, jak często nazywają je nasi klienci, są bardzo wygodnym i niezwykle skutecznym rozwiązaniem. Przede wszystkim sauny wyposażone w promienniki ciepła wyróżnia to, że nagrzewają one tylko obiekty i ludzi, a nie powietrze. Dzięki temu nie potrzebujemy wyznaczonego szczelnego pomieszczenia, w którym będzie bardzo wilgotno i gorąco. To sprawia, że każdy może stworzyć w domu swoją prywatną saunę, korzystać z niej do woli, kiedy tylko przyjdzie ochota, a dodatkowo zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości.

Skóra ludzka składa się z kilku warstw tkanki charakteryzującej się różnymi właściwościami decydującymi o reagowaniu na działanie promieniowania cieplnego (przenoszenie, rozpraszanie czy odbijanie fal podczerwonych). Promieniowanie w zakresie fal IR-A charakteryzuje się możliwością przenikania do głębszych warstw naskórka (do 5 mm.) i jego pozytywne właściwości terapeutyczne są znacznie wyższe od obserwowanych przy promieniowaniu o innej charakterystyce. Promieniowanie w zakresie długości fal IR-B i IR-C wnikając do górnych warstw naskórka powoduje szybkie jego nagrzanie i uruchomienie działania podskórnych sensorów bólowych ostrzegających o możliwości uszkodzenia ciała promieniowaniem IR-A.

Podstawowe możliwości terapeutycznego i profilaktycznego oddziaływania promienników na zdrowie i wydolność ludzkiego organizmu

Oddziaływanie zdrowotne

łagodzi ból w schorzeniach reumatycznych, zwyrodnieniowych, czy w przypadku urazów

pozytywnie wpływa na układ krążenia, w tym obniża nadciśnienie tętnicze krwi

wspomaga leczenie schorzeń skórnych takich jak: łuszczyca, alotropowe zapalenie skóry, trądzik itp.

wspomaga terapie odchudzające

wspomaga wydalanie z organizmu różnego rodzaju toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii

wspomaga zwalczanie celulitu

ODDZIAŁYWANIE PROFILAKTYCZNE

 • regeneruje siły i energię człowieka,
 • wzmaga odporność organizmu na różnego rodzaju schorzenia,
 • opóźnia widoczne efekty starzenia,
 • poprawia wygląd skóry na ciele człowieka,
 • wykorzystywanie w czasie terapii muzyki wpływa korzystnie na samopoczucie użytkownika,
 • pozytywnie łagodzi stres i napięcia psychiczne wywołane niekorzystnymi zjawiskami otoczenia.

Wykorzystanie ciepła promienników w działaniach terapeutycznych i profilaktycznych, ukierunkowanych na wzmacnianie zdrowia człowieka.

1. Działania początkowe

Pozytywne oddziaływanie ciepła na regenerację organizmu człowieka, czy na skuteczniejsze efekty lecznicze wielu chorób jest znane od bardzo dawna. Wymienić tylko różnego rodzaju termofory: od rozgrzanych kamieni zawijanych w płótna i przykładanych na bolące miejsca ciała, do współczesnych poduszek z nagrzaną wodą, czy podgrzewanych elektrycznie. Rozpowszechniona jest sauna fińska, gdzie w zamkniętym pomieszczeniu człowiek jest poddany działaniu powietrza otoczenia nagrzanego do temperatury 70 – 110oC, przy jego wilgotności około 15%. Intensywne wydzielanie potu powoduje w takich warunkach usuwanie z organizmu różnego rodzaju toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Po takiej terapii jej uczestnik czuje w sobie nowe i dodatkowe zasoby energii. Problem szerokiego zastosowania terapii w takiej saunie tkwi jednak w konieczności uzyskania odpowiednich pomieszczeń i ich wyposażenia. Użytkownicy takiego obiektu muszą wykazywać predyspozycje tolerancji wysokich temperatur otoczenia, co nie jest powszechnie obserwowane u ludzi.

2. Nowoczesność w rozwoju cieplnych metod terapeutycznego i profilaktycznego oddziaływania na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Skonstruowanie lampy VITAE i przystosowanie jej do potrzeb zdrowotnych człowieka , stało się pewnego rodzaju rewolucją w działaniach, jakie są przedmiotem niniejszej informacji. Jej wykorzystanie może mieć miejsce:

 • w saunie INFRARED, tj. w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach, przy czym potrzeby lokalizacyjne są nieporównywalne do niezbędnych dla sauny fińskiej,
 • bezpośrednio w własnym mieszkaniu, gdzie urządzenie po wykorzystaniu może być przechowywane w każdym miejscu lokalu do tego przeznaczonym

Promienniki jako nowoczesne metody terapii i profilaktyki termicznej

1. Sauna INFRARED

Sauna INFRARED podobnie jak fińska działa poprzez nagrzanie powietrza otoczenia, ale jego temperatura nie przekracza docelowo 40 – 55 oC. Tego rodzaju warunki są możliwe do tolerowania przez zdecydowanie większą liczbę użytkowników jak w przypadku sauny fińskiej (do 110oC.) Ciepło ogrzewające powietrze jest dostarczane przez nowoczesne źródło promieniowania IR, a następnie przez nowoczesne promienniki TERM2000. Źródłem promieniowania IR są lampy VITAE charakteryzujące się szybkim nagrzaniem powietrza tzw. „chłodnym ciepłem”. Skonstruowane przez firmę PHILIPS/Dr. Fischer wymagają od użytkownika:

 • zachowania odpowiedniego czasu jednorazowego przebywania pod ich działaniem, nie przekraczającego 20 – 30 minut,
 • ograniczenia (lub zaniechania) wpatrywania się w emiter z bliskiej odległości

2. IRSPA jako domowa sauna SPA, oparta na technologii INFRARED

Nowoczesne lampy z podczerwienią o jakich mowa wyżej, po niewielkiej ich adaptacji mogą być wykorzystywane z dużym powodzeniem w warunkach domowych, bez konieczności wydzielania pomieszczenia i instalacji urządzeń pomocniczych. Możliwość regulacji wysokości ustawienia promiennika pozwala dostosować go do wymagań użytkownika, czy zapewnienia działania w dostosowaniu do wykorzystywanego równocześnie sprzętu do ćwiczeń sportowych. Użytkownik może w czasie zabiegu terapeutycznego przebywać w odzieży, co upraszcza jego przebieg.

Przykładowe projekty 3D wykonane dla klientów

Logo