Skip to main content

Promienniki podczerwieni TERM2000 – FAQ

Promienniki podczerwieni TERM2000 emitują promieniowanie elektromagnetyczne o krótkiej fali podczerwonej (IR-A) maksymum energii przypada na długość fali 1.2µ

Okres gwarancji podstawowej dla osób prywatnych oraz przedsiębiorstw wynosi 24 miesiące. Dodatkowo rejestrując produkt do 30 dni po zakupie na stronie www.term2000.com.pl okres gwarancji jest wydłużony o dodatkowe 12 miesięcy.

Okres gwarancji dla obiektów Sakralnych wynosi 72 miesiące od daty zakupu urządzeń.

Promienniki TERM2000 są produkowane w Polsce.

Wszystkie produkty marki TERM2000 posiadają deklarację CE potwierdzającą zgodność z normą europejską oraz deklarację producenta ROHS poświadczająca iż urządzenia pozbawione są substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska.

W zależności od modelu nasze produkty posiadają również:

  • certyfikat CB spełniający zgodność z normą światową dotyczącą bezpieczeństwa urządzenia
  • znak B potwierdzający, że dany produkt nie stanowi zagrożenia dla życia, zdrowia, środowiska i mienia
  • GOST-R produkt zgodny z normami Federacji Rosyjskiej
  • PZH – atest higieniczny potwierdzający możliwość zastosowania danego produktu w obiektach użyteczności publicznej oraz w placówkach zdrowia i oświatowo – wychowawczych.

98% promienników TERM2000 różni się od siebie jedynie materiałem z którego wykonana jest obudowa, klasą szczelności, kolorem lub marką zastosowanego żarnika. Sposób działania oraz odczuwalne ciepło jest jednakowe. Wyjątkiem jest promiennik podczerwieni TERM2000 Prestige IP65 którego innowacyjna budowa znacząco ogranicza widoczność elementu grzewczego czyli żarnika. Dzięki zastosowaniu lustrzanego odbicia wiązki ciepła żarnik został schowany w środku urządzenia co pozwala na montaż promiennika pod kątem 90o do ściany bądź równolegle do sufitu.

Poniższy film przedstawia różnice między promiennikiem tradycyjnej budowy a TERM2000 Prestige IP65.

Sprawność promienników ciepła podczerwieni TERM2000 to 92% promieniowanie podczerwone IR-A, a 8% światło widzialne halogenowe.

Tak. W każdym promienniku TERM2000 można uciąć kabel i doprowadzić własne zasilanie zakończone puszką przyłączeniową.

Tak. Ze względu na charakter pomieszczenia (duża wilgotność) promienniki montowane w łazience powinny spełniać wymogi wodoszczelności o klasie ochrony IP65/67. Promienniki można montować bezpośrednio nad wanną lub prysznicem.

Tak. Tylko i wyłącznie krótkofalowe promienniki podczerwieni są w stanie zapewnić skuteczny i odczuwalny komfort termiczny na zewnątrz. Aby uzyskać odczuwalną dodatnią temperaturę np. dla osoby pracującej na dworze w zimie przy temperaturze powietrza -20oC należy przydzielić 1000W mocy na 1m2 powierzchni.

Nie. Nasze urządzenia emitują jedynie promieniowanie podczerwone pozbawione promieniowania UV. Promienniki nie opalają oraz nie wpływają negatywnie na skórę. Posiadane certyfikaty przez promienniki TERM2000 potwierdzają bezpieczeństwo w użytkowaniu. Działający promiennik podczerwieni dostarcza bezpośrednie ciepło które nie wpływa na wznoszenie kurzu dzięki czemu osoby posiadające alergię nie będą odczuwał negatywnych skutków użytkowania tak jak ma to miejsce przy tradycyjnych farelkach lub ogrzewaniu nadmuchowym.

Promienniki ciepła emitujące krótkofalowe promieniowanie podczerwone IR-A dostarczają poczucie ciepła bezpośrednio człowiekowi oraz nagrzewają wszystkie przedmioty będące w zasięgu działania promiennika. W momencie nagrzania wszystkich elementów (np. podłoga, biurko, szafa) znajdujących się w zasięgu promiennika temperatura powietrza zostanie podniesiona poprzez wtórne oddawanie ciepła z nagrzanych rzeczy. Niniejszy punkt bardzo dobrze zobrazuje film poniżej.

Każdy budynek, pomieszczenie oraz miejsce zastosowania promienników znacząco różnią się od siebie pod względem współczynnika przenikalności cieplnej k czy też zapotrzebowania ilości mocy do danej powierzchni. W celu poprawnego doboru odpowiedniej ilość urządzeń, moc promienników oraz właściwego modelu, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą drogą mailową: biuro@irsystem.pl lub telefoniczną: TEL: +48 32 724-08-99+48 604-582-825.

Promienniki podczerwieni do saun infrared, salonów spa oraz użytkowania w trakcie ćwiczeń fizycznych posiadają oznaczenie VITAE. Są to promienniki przystosowane do wygrzewania nagiego ciała mające właściwości lecznicze. Promienniki VITAE zostały opatentowane przez firmę Philips która na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych połączyła w jednym żarniku trzy rodzaje fal podczerwonych:

  • IR-A (krótka fala) 18.3%
  • IR-B (średnia fala) 62.5%
  • IR-C (długa fala) 18.2%

Zapewniając użytkownikowi bezpieczne a przede wszystkim zdrowe korzystanie z promiennika.

! UWAGA !

Przestrzegamy przed montowaniem promienników tradycyjnych (krótkofalowych) do saun i salonów spa ! Używanie tylko krótkiej fali podczerwonej może doprowadzić do poparzenia tkanki podskórnej prowadząc do długotrwałego leczenia!

Promienników TERM2000 nie wolno używać w stwierdzonych strefach zagrożenia wybuchem EX bez względu na klasę strefy oraz w miejscach w których unoszący się pył (np. drzewny) ma stężenie mogące doprowadzić do zapłonu.

W zależności od modelu zakupionego promiennika. Jeżeli promiennik jest na prąd jednofazowy oraz instalacja elektryczna jest nowa można samodzielnie powiesić promiennik i podłączyć go bezpośrednio do gniazdka. Ze względu na charakterystykę pracy naszych urządzeń (prąd rozruchu wynoszący max. 10-krotność prądu znamionowego <0.2s), obwód na którym zostanie podłączony promiennik, może zajść potrzeba wymiany bezpiecznika z oznaczeniem „B” na bezpiecznik zwłoczny „C”. W takim przypadku należy skontaktować się z uprawnionym elektrykiem.

Nie, ilość włączeń i wyłączeń nie wpływa na żywotność ani żarnika ani samego promiennika.

Klasa ochrony IP inaczej stopień ochrony obudowy urządzenia elektrycznego zapewniającego przed wlewaniem wody lub przedostawaniem się ciał obcych stałych. Poniżej przedstawiamy tabele określająca oznaczenie IP w danych produktach:

 

Pierwsza cyfra oznaczenia IPX0 (zabezpieczenie przed przedostawaniem się ciał obcych stałych)

0brak ochrony
1o średnicy > 50mm (mimowolny kontakt dłonią)
2o średnicy > 12.5mm (mimowolny dotknięcie palcem)
3o średnicy > 2.5mm (mimowolny kontakt narzędziem np. śrubokrętem)
4o średnicy > 1mm
5zabezpieczenie przed dostawanie się pyłu nie zagrażające pracy urządzenia
6całkowite zabezpieczenie przed dostawaniem się pyłu

 

Druga cyfra oznaczenia IP0X(zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody)

 

0brak ochrony
1spadające krople wody
2spadające krople wody pod kątem 15o od pionu
3spadające krople wody pod kątem 60 stopni od pionu
4spadające krople wody z każdej dostępnej strony (np. deszcz)
5lany strumień wody z dowolnej strony (12.5l/min)
6silny strumień wody lany z dowolnej strony (100l/min)
7krótkotrwałe zanurzenie w wodzie
8ciągłe zanurzenie w wodzie

 

Więcej informacji na temat Klasy ochrony.

Żywotność żarnika kwarcowo – halogenowego stosowanego w promiennikach TERM2000 wynosi od 5000h – 7000h świecenia.

Tak pod warunkiem, że promiennik jest powieszony zgodnie z instrukcją obsługi i montażu dodawaną do każdego zakupionego u nas produktu.

Żarnik jest to szklana rurka o średnicy 10mm z ceramicznymi kostkami po bokach. W środku szklanej rurki przeprowadzone jest włókno wolframowe a całość wypełniona jest gazem szlachetnym.

W zależności od produktu marki TERM2000 montowane są żarniki podczerwieni firmy Dr Fischer (niegdyś Philips), Toshiba lub Osram. Dokładną informację jaki emiter jest w danym urządzeniu znajdą Państwo w danych technicznych lub karcie katalogowej każdego z urządzeń.

Tak. W naszej ofercie znajdują się żarniki która można zakupić jeżeli zostanie potrzaskany, należy pamiętać aby zamówić taką samą moc emitera jaka była wcześniej. W trakcie zamawiania nowego emitera prosimy o podanie numeru fabrycznego promiennika.

Nie. Żarnik nie traci z czasem mocy emitowanego ciepła. Jednakże należy pamiętać aby emiter w promienniku był zawsze czysty. Gdyby doszło do pobrudzenia emiter można czyścić spirytusem, przedmuchać sprężonym powietrzem lub przetrzeć szmatką z mikrofibry.

Logo