Skip to main content

Ogrzewanie garażu

Miłośnicy majsterkowania i mechaniki często spędzają całe dnie w garażu. Zdarza się, że zastaje ich tam noc. Pasję powinno się pielęgnować, ale sytuację może komplikować nadejście jesieni i zimy. Bardzo często garaże nie są w żaden sposób ogrzewane. Pozostaje, więc założenie na siebie kilku dodatkowych warstw ubrań lub wykorzystanie tego, co oferują Promienniki ciepła.

To niezastąpione urządzenia w każdym garażu. Dbają nie tylko o komfort cieplny osób, które znajdują się w pomieszczeniu. Pozytywnie wpływają również na pracę, której się podejmują, np. farby i kleje szybciej schną w sprzyjających warunkach. To świetna alternatywna dla przenośnych grzejników, które pochłaniają znacznie większe ilości prądu.

Wykorzystując promienniki podczerwieni, można sporo zyskać. To przede wszystkim oszczędność, ponieważ nie marnotrawimy energii elektrycznej i nie tracimy ciepła z powodu cyrkulacji ogrzanego już powietrza pod sufit. Warto wspomnieć też, że to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i dobre dla kieszeni. Koszt godzinnej eksploatacji lampy 2kW to około 0.9zł – 1.3zł. Promienniki elektryczne mają również pozytywny wpływ na zdrowie.

Najczęściej wybierane promienniki ciepła do ogrzewania garażu

TERM2000 ECONOS

TERM2000 Color IP65

TERM2000 Wulkan

TERM2000 GLV

Przez to, że nie wywołują ruchu powietrza, nie wznoszą kurzu, ani pyłu, którego często jest bardzo dużo w pomieszczeniach garażowych. Urządzenia te nie są głośne i nie emitują żadnych drażniących zapachów. Zamontowanie promiennika nie wymaga również od użytkownika dużej przestrzeni. Lampa może zostać zainstalowana w wybranym miejscu. Korzystanie z niej nie wymaga posiadania dodatkowej wentylacji, a jednocześnie zapobiega pojawianiu się w garażu grzybów i pleśni, które mogą mieć szkodliwy wpływ nie tylko na przedmioty gromadzone w garażu, ale i na zdrowie człowieka.

W zależności od wielkości pomieszczenia oraz oczekiwań klienta, promienniki dobierane są przez naszych ekspertów indywidualnie. Zajmujemy się pobraniem niezbędnych pomiarów, zaprojektowaniem instalacji, zamówieniem jej elementów oraz montażem. Realizacja całego zadania trwa zazwyczaj zaledwie kilka dni.

Jak ogrzać garaż? Grzejniki podczerwieni do garażu

Projektując dom, bardzo często zapominamy o tym, że ogrzewany powinien być także garaż. Zdarzają się też sytuacje, w których pamiętamy o tym, lecz pojawiają się problemy z odpowiednią aranżacją garażu. Na pierwszy rzut oka ogrzewanie w garażu wydaje się niepotrzebne, jednak w wielu sytuacjach okazuje się niezastąpione. W tym momencie pojawia się pytanie, jakie ogrzewanie garażu zastosować. Czy wybrać ogrzewanie płaszczyznowe, które i tak jest montowane w domu, i pociągnąć dodatkową część instalacji do garażu? A może wybrać niezależne źródło ogrzewania jak piecyk czy grzejnik olejowy? Do wyboru są jeszcze grzejniki elektryczne oraz stosunkowo nowatorski system grzewczy, jakim są promienniki podczerwieni.

Podłogówka w garażu? Wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe do garażu sprawia wrażenie sensownego rozwiązania. W pierwszej chwili wydaje się, że kosztem będzie tylko kilka dodatkowych rurek oraz dodatkowe parę metrów robocizny. Jednak czy tak jest w rzeczywistości?

Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że dodatkowe pomieszczenie do ogrzania za pomocą ogrzewania C.O. może spowodować na tyle duże obciążenie pieca, że nie będzie on odpowiednio dogrzewał innych pomieszczeń w domu. Może też się zdarzyć, że pompa wody będzie za słaba, aby dostarczyć do garażu ciepłą wodę.

Nie bez znaczenia jest fakt, że garaż to pomieszczenie, w którym nie przebywa się długo. W garażu spędzamy więcej czasu tylko w konkretnych sytuacjach. Czasem trzeba pogrzebać przy samochodzie, coś naprawić w garażowym warsztacie czy poukładać weki na półkach. Jednak takich sytuacji jest na tyle mało, że stałe ogrzewanie może w ogóle nie mieć sensu.

Zaletą ogrzewania podłogowe w garażu jest na pewno komfort. Jednak dotyczy to domów, w których garaż jest pomieszczeniem często używanym. Jeśli używasz dodatkowo garażu jako składzik, masz tam małą spiżarnię lub planujesz zrobić tam siłownię, to ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem wartym rozważenia. Pamiętaj jednak, żeby w projekcie nanieść odpowiednie zmiany i dostosować piec oraz pompę do ogrzewania dodatkowego pomieszczenia.

Czym ogrzać garaż? Zalety promienników ciepła

Ciekawym rozwiązaniem, które możemy zastosować do ogrzewania garażu, są promienniki podczerwieni. Jest to stosunkowo nowa technologia, którą zaczęto rozpowszechniać zaledwie 50 lat temu. Początkowo stosowano ją tylko w wojsku do namierzania i lokalizacji. Na tę chwilę technika ta jest stosowana na skalę światową. Poza promiennikami ciepła, podczerwieni używa się w pilotach; telefonach komórkowych, w tzw. porcie irDA; w medycynie do wzmożenia krążenia, oraz ogrzewania domów, hal przemysłowych, ogrodów, tarasów oraz garaży.

Promienniki podczerwieni mają całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim ich zadaniem jest ogrzać jedynie obiekty w swoim zasięgu, nie zaś, jak w przypadku tradycyjnych źródeł ogrzewania, powietrze. Różnica jest ogromna. Nie ważne, gdzie stosujesz promienniki podczerwieni: w garażu, domu czy na zewnątrz, będą one działały wszędzie tak samo dobrze. I to niezależnie od temperatury, wilgoci czy wiatru. Tradycyjne ogrzewanie, na przykład za pomocą piecyka, nie zawsze zda egzamin.

Kolejna zaletą, która jest nie bez znaczenia, jest komfort cieplny w kilka sekund po włączeniu grzejnika podczerwieni. W wielu sytuacjach takie ogrzewanie jest na wagę złota. Jeśli idziesz do garażu na 5 minut, aby wymienić koło w samochodzie, lub naprawić dziecku zabawkę, nie będziesz włączać ogrzewania podłogowego i czekać godzinę, aż pomieszczenie odpowiednio się nagrzeje podczas zimowych mrozów. To samo dotyczy wielkich hal przemysłowych, na których pracuje kilku pracowników, a reszta to miejsca magazynowe, linie produkcyjne czy samoobsługowe roboty. Ogrzanie całej hali byłoby nie tylko bardzo drogie, ale często niemożliwe. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie promienników ciepła, które działają od razu, ogrzewają tylko stanowisko pracy i robią to bez znaczenia na to, jak duże przeciągi panują na hali.

Nie można zapomnieć o prozdrowotnych zaletach ogrzewania za pomocą podczerwieni. Promienniki podczerwieni stosuje się w medycynie do pobudzenia krążenia. Jest to niezwykle potrzebne dla starszych ludzi, u których krew jest zdecydowanie gęstsza, a mięsień sercowy słabszy i krew ma problem z dotarciem do stóp i dłoni. Dzięki promiennikom ciepła jest to dużo prostsze. Promienniki ciepła używane są także do regeneracji stawów kontuzjowanych. Naświetlanie promieniami podczerwonymi powoduje, że dane miejsce dużo szybciej się goi, a pacjent może szybciej wrócić do pełnej sprawności.

Elektryczny piec garażowy, a może ogrzewanie garażu kozą?

Ogrzewanie garażu za pomocą tradycyjnej kozy nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim musisz przyjść, rozpalić, poczekać, aż piec i pomieszczenie się nagrzeją, a także musisz pamiętać o cyklicznym dokładaniu do pieca. Dodatkowo dochodzi problem z dymem i jego odprowadzeniem. Przy wyborze takiego systemu ogrzewania, musisz mieć także zapas drewna lub węgla, które należy magazynować, a na to często nie ma już miejsca.

Piecyk elektryczny wydaje się dobrym rozwiązaniem. Jednak od grzejnika podczerwieni odróżnia go to, że ten pierwszy ogrzewa powietrze. Żeby używanie piecyka elektrycznego miało sens, musisz mieć zaizolowane oraz zamknięte pomieszczenie. Inaczej ogrzewanie tą techniką będzie nieskuteczne. W przypadku promienników ciepła, nie ma takiego problemu. Działają one tak samo skutecznie nawet przy dwudziestominusowym mrozie i bramie otwartej na oścież.

Promienniki do ogrzewania całego garażu

Przykładowe zastosowanie promienników podczerwieni TERM2000 do ogrzewania całościowego garażu z możliwością włączenia danych stref. Użyte promienniki to TERM2000 ALU IP67 model RCA200VSH ze sterownikami TERMcontrol STE3.0 przy pomocy którego można ustawiać skokowo moc promiennika.

Przenośne i punktowe ogrzewanie promiennikowe w garażu

Zdjęcie z realizacji przedstawiające mobilny promiennik TERM2000 Wulkan RC2500 wykorzystywany w garażu. Zastosowany krótkofalowy (IR-A) emiter podczerwieni doskonale sprawdza się w ogrzewaniu bezpośrednim człowieka oraz wszystkich przedmiotów znajdujących się w zasięgu promiennika.

Promiennik w garażu ułatwiający prace przy samochodach

Krótkofalowe promieniowanie doskonale sprawdza się w nagrzewaniu wszystkich przedmiotów, jakie znajdują się w jego zasięgu. Dzięki zastosowaniu takiego emitera nagrzewanie folii, która wiele miesięcy a nawet lat narażona jest na warunki atmosferyczne, utwardza się i kruszeje. Po dostarczeniu odpowiedniej ilości ciepła folia staje rozciągliwa ułatwiając jej demontaż jaki i montaż.

Logo