Skip to main content

Promienniki ciepła do domu, sauny i na taras – cena i opinie

Promienniki ciepła to technologia odkryta jakiś czas temu i, jak większość nowych technologii, wykorzystywano ją głównie w wojsku. Promienniki służyły za systemy lokalizacyjne. W tej chwili ta technologia jest dużo łatwiej dostępna i wykorzystuje się ją właśnie w formie alternatywnego źródła ogrzewania. Za jej pomocą można ogrzać dom czy taras. Promienniki ciepła wykorzystuje się również w przemyśle do ogrzania hal czy kościołów, a także do obróbki termicznej żywności czy suszenia materiałów. Promieniowanie podczerwone znajduje także spore zastosowania w medycynie.

Co to jest promiennik ciepła i jak działa?

Promieniowanie podczerwone zostało odkryte bardzo dawno temu i pewnie wiele osób zdziwi fakt, że jest to zjawisko naturalne. Naturalne źródło promieni podczerwonych to oczywiście słońce. Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć jest to, że tęcza również ma sobie kolor podczerwony, od którego w zasadzie się zaczyna, a kończy na kolorze ultrafioletowym. Podczerwień i ultrafiolet są nazywane barwami widmowymi, bo nie widać ich gołym okiem.

Można powiedzieć, że promienniki ciepła są tak stare jak świat. Największym promiennikiem cieplnym jest oczywiście słońce, które za pomocą promieni IR przekazuje ciepło. Warto jednak poznać różnicę pomiędzy tradycyjnymi elementami grzewczymi, takimi jak ogrzewanie c.o. na bazie kotła węglowego lub gazowego czy pompy ciepła. Zadaniem tradycyjnego ogrzewania jest podniesienie temperatury powietrza w domu, na hali przemysłowej, w kościele, hotelu czy restauracji. Jak wiadomo, ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się do góry. Po pierwsze sprawia to, że kurz i różne nieczystości unoszą się razem z powietrzem i trafiają do naszego układu oddechowego. A to jest powodem chorób tego układu, na które szczególnie narażone są dzieci.

W przypadku, można powiedzieć, niekonwencjonalnego ogrzewania, które jednak jest znane nam od wieków, promienniki ciepła nie podnoszą bezpośrednio temperatury powietrza. Promienie podczerwone ogrzewają ludzi, przedmioty, ściany i posadzki. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim nie musimy się obawiać naturalnej cyrkulacji powietrza. Promienniki ciepła ogrzewają tylko nas i przedmioty w ich zasięgu, dlatego mówi się o nich, że jest to najzdrowszy system grzewczy do obiektów handlowych, sakralnych, przemysłowych i na zewnątrz. Jak już wspomnieliśmy, nie ma tutaj problemu z kurzem wzbijanym przez gorące powietrze, co dzieje się przy tradycyjnym ogrzewaniu. Dodatkowo dzięki promiennikowi ciepła możesz utrzymać stały poziom cyrkulacji i w zasadzie wietrzyć dom do woli!

Promienniki podczerwieni to tzw. krótkofalowe urządzenie grzewcze, które wykorzystuje do tego żarnik kwarcowo-halogenowy, składający się z żaroodpornego serca wolframowego zamkniętego w szklanej rurce. Aby skierować strumień promieni podczerwonych, wykorzystuje się polerowany odbłyśnik wykonany z aluminium.

Promiennik ciepła na taras – zalety wykorzystania promieniowania podczerwieni w ogrodzie

Taras to magiczne miejsce, zwłaszcza w domach położonych daleko od miejskiego zgiełku. Uwielbiamy spędzać czas na tarasie, pić na nim poranną kawę, jeść rodzinne śniadania, spotykać się ze znajomymi czy organizować na nim wieczorne grille. Oczywiście zimą czy nawet chłodną jesienią i początkiem wiosny jest to niemożliwe, a przynajmniej jest tak bez promienników ciepła. Promiennik ciepła na taras jest jedynym prawdziwie skutecznym urządzeniem do ogrzewania zewnętrznego. Z jego pomocą zapomnisz o chłodnych wieczorach i będziesz mógł miło je spędzić z rodziną i przyjaciółmi, korzystając z wszystkich uroków swojego tarasu.

Warto również dodać, że jest to urządzenie, które warto wykorzystywać z finansowego punktu widzenia. Ktoś może uznać, że do ogrzewania tarasu wykorzysta tradycyjny kocioł elektryczny, gazowy czy olejowy z nadmuchem. Ale koszt uzyskania komfortu cieplnego będzie dużo wyższy niż w przypadku ogrzewania IR. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, ile kosztuje ogrzewanie tarasu za pomocą promiennika ciepła, koniecznie zadzwoń do Irsystem.

Przemysłowe promienniki ciepła – czy warto wykorzystać promiennik ciepła w kościołach?

Obiekty przemysłowe, a także sakralne, to zwykle ogromne powierzchnie. Ogrzanie nawet małego kościoła to wielki wydatek. Podobnie jest w przypadku małej hali produkcyjnej czy magazynowej. A co w przypadku, gdy mamy do ogrzania ogromny kościół czy halę przemysłową o powierzchni 1000 m2? Dodatkowo ważne jest to, że takie budynki najczęściej są pozbawione ocieplenia. Dlatego tradycyjne ogrzewanie oparte o kocioł węglowy czy nawet super-wydajną i ekologiczną pompę ciepła, nie miałoby sensu.

Z pomocą przychodzą nam promienniki ciepła. Po pierwsze można ukierunkować je tak, aby ogrzewały tylko te miejsca, w których ktoś jest. Ustawienie promienników cieplnych punktowo ma wiele zalet, ale najważniejsza z nich to oczywiście oszczędności.

Często bywa tak, że nawet w ogromnym obiekcie przemysłowym pracuje tylko 10–15 osób. Reszta to przestrzenie magazynowe, roboty przemysłowe, linie produkcyjne i tym podobne. Dużo lepszym rozwiązaniem finansowym jest zakupienie 10 czy 15 promienników ciepła, ukierunkowania ich tylko na miejsca pracy, stworzenie komfortu cieplnego dla pracowników, niż ogrzewanie ogromnej hali. W niektórych przypadkach taka inwestycja może się zwrócić nawet w przeciągu dwóch miesięcy! Promiennik ciepła do kościołów oraz promiennik ciepła do hal przemysłowych to najlepsze rozwiązanie.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Wiele mówi się o szkodliwości promienników ciepła. Jednak najczęściej są to mity powielane przez konkurencję z branży tradycyjnych źródeł grzewczych w domach. Fakty są zupełnie inne.

Przede wszystkim promiennik ciepła wykorzystywany jest także w medycynie. Jest to jedna z najlepszych metod na wzbudzenie krążenia u chorego. Dzięki dużej możliwości kierowania i optymalizacji promienia IR, można bez większego problemu nakierować promień podczerwony tylko na konkretne miejsce. Dlatego ten system wykorzystywany jest na przykład we wszystkich kontuzjach związanych ze stawami. Dzięki nim stawy skokowe, kolana, więzadła i inne tkanki miękkie, goją się i regenerują wielokrotnie szybciej. Promienniki ciepła są też jednym z najlepszych systemów, który sprawia, że krążenie u starszych osób będzie znacznie lepsze.

Promienniki ciepła koszt zakupu – cena, opinie

Cena promienników ciepła jest różna. Są produkty najgorszego sortu pochodzące z Chin. Widać to głównie w promiennikach ciepła w gotowych saunach przenośnych, które zalały nasz rynek właśnie z Chin. Zwykle po kilkunastu stosowaniach promiennik ciepła wymaga wymiany. Te produkty są najtańsze i można je kupić za 200–300 zł. Jednak zamiast działać 10 lat, działają kilka miesięcy, a to już z miejsca mówi o ich jakości.

Lepsze produkty kosztują nieco więcej. Podstawowe wersje promiennika ciepła naszej krajowej produkcji można kupić za około 600 zł. Cena jest dwukrotnie wyższa niż wersji chińskiej, jednak poza faktem, że posłuży on kilkanaście razy dłużej, gwarantuje dużo większy komfort cieplny. Jeśli chcesz się przekonać jak powinien pracować markowy promiennik ciepła, odwiedź nasz sklep i zapytaj o produkty marki TERM 2000.

Logo