Do góry

Promienniki podczerwieni TERM2000 Najczęściej zadawane pytaniaJaką falę podczerwoną emitują promienniki podczerwieni TERM2000?

Promienniki podczerwieni TERM2000 emitują promieniowanie elektromagnetyczne o krótkiej fali podczerwonej (IR-A) maksymum energii przypada na długość fali 1.2µ


Ile gwarancji posiadają promienniki podczerwieni TERM2000?

Okres gwarancji podstawowej dla osób prywatnych oraz przedsiębiorstw wynosi 24 miesiące. Dodatkowo rejestrując produkt do 30 dni po zakupie na stronie www.term2000.com.pl okres gwarancji jest wydłużony o dodatkowe 12 miesięcy.

Okres gwarancji dla obiektów Sakralnych wynosi 72 miesiące od daty zakupu urządzeń.


Gdzie produkowane są promienniki podczerwieni TERM2000?

Promienniki TERM2000 są produkowane w Polsce.


Jakie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa posiadają promienniki ciepła TERM2000?

Wszystkie produkty marki TERM2000 posiadają deklarację CE potwierdzającą zgodność z normą europejską oraz deklarację producenta ROHS poświadczająca iż urządzenia pozbawione są substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska.

W zależności od modelu nasze produkty posiadają również:

  • certyfikat CB spełniający zgodność z normą światową dotyczącą bezpieczeństwa urządzenia
  • znak B potwierdzający, że dany produkt nie stanowi zagrożenia dla życia, zdrowia, środowiska i mienia
  • GOST-R produkt zgodny z normami Federacji Rosyjskiej
  • PZH - atest higieniczny potwierdzający możliwość zastosowania danego produktu w obiektach użyteczności publicznej oraz w placówkach zdrowia i oświatowo - wychowawczych.

Czym się różnią od siebie promienniki TERM2000?

98% promienników TERM2000 różni się od siebie jedynie materiałem z którego wykonana jest obudowa, klasą szczelności, kolorem lub marką zastosowanego żarnika. Sposób działania oraz odczuwalne ciepło jest jednakowe. Wyjątkiem jest promiennik podczerwieni TERM2000 Prestige IP65 którego innowacyjna budowa znacząco ogranicza widoczność elementu grzewczego czyli żarnika. Dzięki zastosowaniu lustrzanego odbicia wiązki ciepła żarnik został schowany w środku urządzenia co pozwala na montaż promiennika pod kątem 90o do ściany bądź równolegle do sufitu.

Poniższy film przedstawia różnice między promiennikiem tradycyjnej budowy a TERM2000 Prestige IP65.Jaką sprawność mają promienniki ciepła podczerwieni TERM2000?

Sprawność promienników ciepła podczerwieni TERM2000 to 92% promieniowanie podczerwone IR-A, a 8% światło widzialne halogenowe.


Czy mogę uciąć kabel promiennika bez utraty gwarancji?

Tak. W każdym promienniku TERM2000 można uciąć kabel i doprowadzić własne zasilanie zakończone puszką przyłączeniową.


Czy promienniki elektryczne można montować w łazience?

Tak. Ze względu na charakter pomieszczenia (duża wilgotność) promienniki montowane w łazience powinny spełniać wymogi wodoszczelności o klasie ochrony IP65/67. Promienniki można montować bezpośrednio nad wanną lub prysznicem.


Czy krótkofalowe promienniki podczerwieni sprawdzą się jako ogrzewanie zewnętrzne "pod chmurką"?

Tak. Tylko i wyłącznie krótkofalowe promienniki podczerwieni są w stanie zapewnić skuteczny i odczuwalny komfort termiczny na zewnątrz. Aby uzyskać odczuwalną dodatnią temperaturę np. dla osoby pracującej na dworze w zimie przy temperaturze powietrza -20oC należy przydzielić 1000W mocy na 1m2 powierzchni.


Czy ogrzewanie podczerwienią jest szkodliwe?

Nie. Nasze urządzenia emitują jedynie promieniowanie podczerwone pozbawione promieniowania UV. Promienniki nie opalają oraz nie wpływają negatywnie na skórę. Posiadane certyfikaty przez promienniki TERM2000 potwierdzają bezpieczeństwo w użytkowaniu. Działający promiennik podczerwieni dostarcza bezpośrednie ciepło które nie wpływa na wznoszenie kurzu dzięki czemu osoby posiadające alergię nie będą odczuwał negatywnych skutków użytkowania tak jak ma to miejsce przy tradycyjnych farelkach lub ogrzewaniu nadmuchowym.


Czy promiennik ciepła emitujący krótką falę podczerwoną (IR-A) ogrzewa powietrze?

Promienniki ciepła emitujące krótkofalowe promieniowanie podczerwone IR-A dostarczają poczucie ciepła bezpośrednio człowiekowi oraz nagrzewają wszystkie przedmioty będące w zasięgu działania promiennika. W momencie nagrzania wszystkich elementów (np. podłoga, biurko, szafa) znajdujących się w zasięgu promiennika temperatura powietrza zostanie podniesiona poprzez wtórne oddawanie ciepła z nagrzanych rzeczy. Niniejszy punkt bardzo dobrze zobrazuje film poniżej.Jak dobrać odpowiednią ilość promienników oraz ich moc do danej powierzchni?

Każdy budynek, pomieszczenie oraz miejsce zastosowania promienników znacząco różnią się od siebie pod względem współczynnika przenikalności cieplnej k czy też zapotrzebowania ilości mocy do danej powierzchni. W celu poprawnego doboru odpowiedniej ilość urządzeń, moc promienników oraz właściwego modelu, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą drogą mailową: biuro@irsystem.pl lub telefoniczną: TEL: +48 32 724-08-99, +48 604-582-825.


Jakie promienniki podczerwieni nadają się do saun infrared, spa i zdrowia?

Promienniki podczerwieni do saun infrared, salonów spa oraz użytkowania w trakcie ćwiczeń fizycznych posiadają oznaczenie VITAE. Są to promienniki przystosowane do wygrzewania nagiego ciała mające właściwości lecznicze. Promienniki VITAE zostały opatentowane przez firmę Philips która na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych połączyła w jednym żarniku trzy rodzaje fal podczerwonych:

  • IR-A (krótka fala) 18.3%
  • IR-B (średnia fala) 62.5%
  • IR-C (długa fala) 18.2%

Zapewniając użytkownikowi bezpieczne a przede wszystkim zdrowe korzystanie z promiennika.

! UWAGA !

Przestrzegamy przed montowaniem promienników tradycyjnych (krótkofalowych) do saun i salonów spa ! Używanie tylko krótkiej fali podczerwonej może doprowadzić do poparzenia tkanki podskórnej prowadząc do długotrwałego leczenia!


Gdzie promienników nie wolno instalować?

strefa ex

Promienników TERM2000 nie wolno używać w stwierdzonych strefach zagrożenia wybuchem EX bez względu na klasę strefy oraz w miejscach w których unoszący się pył (np. drzewny) ma stężenie mogące doprowadzić do zapłonu.


Czy do instalacji promiennika jest potrzebny uprawniony elektryk?

W zależności od modelu zakupionego promiennika. Jeżeli promiennik jest na prąd jednofazowy oraz instalacja elektryczna jest nowa można samodzielnie powiesić promiennik i podłączyć go bezpośrednio do gniazdka. Ze względu na charakterystykę pracy naszych urządzeń (prąd rozruchu wynoszący max. 10-krotność prądu znamionowego <0.2s), obwód na którym zostanie podłączony promiennik, może zajść potrzeba wymiany bezpiecznika z oznaczeniem "B" na bezpiecznik zwłoczny "C". W takim przypadku należy skontaktować się z uprawnionym elektrykiem.


Czy ma wpływ na żywotność promiennika ilość włączeń i wyłączeń?

Nie, ilość włączeń i wyłączeń nie wpływa na żywotność ani żarnika ani samego promiennika.


Co to jest klasa szczelności IP20 lub IP65 ?

Klasa ochrony IP inaczej stopień ochrony obudowy urządzenia elektrycznego zapewniającego przed wlewaniem wody lub przedostawaniem się ciał obcych stałych. Poniżej przedstawiamy tabele określająca oznaczenie IP w danych produktach:


Pierwsza cyfra oznaczenia IPX0 (zabezpieczenie przed przedostawaniem się ciał obcych stałych)

0 brak ochrony
1 o średnicy > 50mm (mimowolny kontakt dłonią)
2 o średnicy > 12.5mm (mimowolny dotknięcie palcem)
3 o średnicy > 2.5mm (mimowolny kontakt narzędziem np. śrubokrętem)
4 o średnicy > 1mm
5 zabezpieczenie przed dostawanie się pyłu nie zagrażające pracy urządzenia
6 całkowite zabezpieczenie przed dostawaniem się pyłu

Druga cyfra oznaczenia IP0X(zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody)


0 brak ochrony
1 spadające krople wody
2 spadające krople wody pod kątem 15o od pionu
3 spadające krople wody pod kątem 60 stopni od pionu
4 spadające krople wody z każdej dostępnej strony (np. deszcz)
5 lany strumień wody z dowolnej strony (12.5l/min)
6 silny strumień wody lany z dowolnej strony (100l/min)
7 krótkotrwałe zanurzenie w wodzie
8 ciągłe zanurzenie w wodzie

Więcej informacji na temat Klasy ochrony.


Jaką żywotność posiadają żarniki?

Żywotność żarnika kwarcowo - halogenowego stosowanego w promiennikach TERM2000 wynosi od 5000h - 7000h świecenia.


Czy gwarancja obejmuje żarnik?

Tak pod warunkiem, że promiennik jest powieszony zgodnie z instrukcją obsługi i montażu dodawaną do każdego zakupionego u nas produktu.


Jak zbudowany jest żarnik podczerwieni?

Żarnik jest to szklana rurka o średnicy 10mm z ceramicznymi kostkami po bokach. W środku szklanej rurki przeprowadzone jest włókno wolframowe a całość wypełniona jest gazem szlachetnym.


Jakie żarniki podczerwieni montowane są do urządzeń marki TERM2000?

W zależności od produktu marki TERM2000 montowane są żarniki podczerwieni firmy Dr Fischer (niegdyś Philips), Toshiba lub Osram. Dokładną informację jaki emiter jest w danym urządzeniu znajdą Państwo w danych technicznych lub karcie katalogowej każdego z urządzeń.


Czy w przypadku potrzaskania żarnika jest możliwość jego wymiany?

Tak. W naszej ofercie znajdują się żarniki która można zakupić jeżeli zostanie potrzaskany, należy pamiętać aby zamówić taką samą moc emitera jaka była wcześniej. W trakcie zamawiania nowego emitera prosimy o podanie numeru fabrycznego promiennika.


Czy żarnik może z czasem grzać słabiej?

Nie. Żarnik nie traci z czasem mocy emitowanego ciepła. Jednakże należy pamiętać aby emiter w promienniku był zawsze czysty. Gdyby doszło do pobrudzenia emiter można czyścić spirytusem, przedmuchać sprężonym powietrzem lub przetrzeć szmatką z mikrofibry.