Podczerwień znana jest człowiekowi od dawien dawna i w ciągu tych wielu lat znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Promieniowanie podczerwone nie jest widoczne dla nas gołym okiem, jednak możemy je odczuć w formie przytulnego i komfortowego ciepła. Podczerwień oferuje też działanie prozdrowotne, dlatego tak chętnie wykorzystywana jest w medycynie. Oczywiście to nie jedyne zastosowanie promieniowania podczerwonego! Lampy IR wykorzystywane są w wielu miejscach, a wszystko zależy tak naprawdę od ich rodzaju i mocy. Czym dokładniej są lampy IR? Co warto o nich wiedzieć? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Lampa IR – co to takiego?
Lampa IR emituje promieniowanie podczerwone, inaczej zwane promieniowaniem elektromagnetycznym, którego długość fal mieści się między światłem widzialnym a falami radiowymi.
Podczerwień nie jest widoczna dla człowieka gołym okiem, jednak odbieramy ją poprzez doznania cieplne. Emitowane fale podczerwieni nie są w żaden sposób niebezpieczne dla człowieka, a wręcz przeciwnie – w pozytywny sposób wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Lampy IR dzięki swoim właściwościom oferują szerokie spektrum zastosowania w wielu dziedzinach naszego życia.
Rodzaje lamp IR
Lampy podczerwieni występują w wielu rodzajach. Ich typy dzieli się ze względu na długość wykorzystywanej fali. Zakres długości fal wytwarzanych przez lampy IR mieści się między 760 nm a 10000 nm. Lampy IR ze względu na te długości dzieli się na:
- krótkofalowe – 760–2000 nm (IR-A):
Lampy tego rodzaju są przydatne w procesach technologicznych wymagających dodatkowego ciepła – mowa tu o suszeniu, utwardzaniu czy rozmrażaniu. Lampy krótkofalowe są również przydatne do ogrzewania, dzięki nim uzyskamy natychmiastowe ciepło.
- średniofalowe – 2000–4000 nm (IR-B):
Średniofalowe lampy IR wykorzystywane są do ogrzewania, dogrzewania, suszenia oraz termoterapii.
- długofalowe – 4000–1000 nm (IR-C):
Tego typu lampy są stosowane głównie do ogrzewania i zapewniają komfortowe ciepło w pomieszczeniach.
Zastosowanie lamp podczerwieni
Lampy podczerwieni dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są w wielu dziedzinach.
Lampy podczerwieni wykorzystuje się przede wszystkim do ogrzewania. Promienniki podczerwieni wyposażone w lampy emitują ciepło, które ma za zadanie podnieść temperaturę wszystkich obiektów w swoim zasięgu, np. ludzi, przedmiotów, mebli, ścian czy podłóg. Promienniki elektryczne występują w wielu wersjach o odmiennym przeznaczeniu. Istnieją promienniki przeznaczone do użytku domowego, które pomogą dogrzać trudno ogrzewalne miejsca, np. łazienkę, taras czy garaż. Inną opcją są promienniki podczerwieni na taras, które stały się innowacją na rynku. Promienniki tarasowe to sposób na całoroczny sezon tarasowy w komfortowej temperaturze. Możemy również spotkać promienniki podczerwieni wykorzystywane w miejscach o dużej powierzchni, takich jak hala przemysłowa, magazyn, kościół czy budynki o dużej przestrzeni. Promienniki ciepła są w takich miejsca bardzo ekonomiczną opcją, która pozwala zminimalizować zużycie energii i zapewnić komfortowe warunki cieplne.
Promieniowanie podczerwone stosuje się też w medycynie. Odczuwalne ciepło, które wytwarzane jest przez lampy IR, bardzo często wykorzystywane jest w wielu zabiegach leczniczych. Naświetlanie podczerwienią najczęściej wykorzystuje się jednak do leczenia stanów zapalnych tkanek, ran, nerwobóli, powstałych odmrożeń oraz niwelowania bólów mięśniowych. Promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest też w szpitalach na oddziałach dziecięcych, np. w inkubatorach dla noworodków i wcześniaków. Wytwarzane ciepło jest niezwykle ważne dla nowo narodzonego dziecka.
Warto również dodać, że podczerwień, dzięki swojemu wpływowi na polepszenie stanu skóry, znalazła zastosowanie w branży kosmetycznej. Podczerwień nie tylko pomaga walczyć z niedoskonałościami, ale dodatkowo sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna.
Promieniowanie IR wykorzystuje się też w noktowizji, pomiarze odległości, przekazie danych światłowodem i w powietrzu, w saunach, w badaniu historii obrazu malarskiego czy kamerach monitoringu do podglądu obrazu po zmroku.