Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów promienników, które różnią się między sobą właściwościami i charakterystyką. Jednak tylko kilka rodzajów jest naprawdę popularnych: grzejniki konwekcyjne, grzejniki z wymuszonym obiegiem powietrza i promienniki podczerwieni. Mimo że te trzy typy mogą być równie wydajne, działają w różny sposób i mają różne zalety.
Promienniki są typem grzejnika, który może zapewnić komfort cieplny, który zapewnia możliwość cieszenia się przytulnym i ciepłym domem, szczególnie w zimie. Są to również promienniki, które można przenosić, dzięki czemu można je umieścić w różnych miejscach domu, w których są najbardziej potrzebne.
Promieniowanie podczerwone jest niewidzialną formą promieniowania elektromagnetycznego o długości fali większej niż światło widzialne. Ma wiele zastosowań w przemyśle i medycynie.
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie podczerwienią jest rodzajem ogrzewania promiennikowego, w którym promieniowanie elektromagnetyczne ogrzewa obiekty bezpośrednio w procesie zwanym konwersją, bez ogrzewania przestrzeni pomiędzy nimi. Promieniowanie podczerwone (infrared) to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o większej długości fali niż światło widzialne. Nie może być bezpośrednio wykryte przez ludzkie oczy, ale możemy je odczuwać jako ciepło, jeśli nie jest zbyt słabe. To właśnie ono sprawia, że czujemy ciepło, gdy stoimy na słońcu w zimny dzień. Fale emitowane przez promiennik mogą osiągać temperaturę 315–760°C. Umożliwia to pracę w niższych temperaturach niż konwencjonalne grzejniki gazowe, elektryczne lub olejowe.
Promiennik elektryczny działa poprzez emitowanie promieniowania podczerwonego. Gdy niewidzialne fale elektromagnetyczne zostaną wyemitowane przez promienniki podczerwieni, zostaną rozproszone i pochłonięte przez otaczające obiekty i przekształcone w energię cieplną. Następnie przedmioty te będą wypromieniowywać energię cieplną do otaczającej je przestrzeni, ogrzewając ją. W ten sposób osoby znajdujące się w pobliżu mogą odczuwać temperaturę, nawet jeśli w pomieszczeniu nie ma płomienia ani innego elementu grzejnego.
Elektryczne promienniki i ich zalety. Dlaczego to dobry sposób ogrzewania pomieszczeń i nie tylko?
Zalety promieniowania podczerwonego są oczywiste: po pierwsze jest to naturalna forma ogrzewania, która jest łatwo absorbowana przez ciało ludzkie, a po drugie jest to doskonałe urządzenie energooszczędne o niskim zużyciu energii.
Zalety promienników podczerwieni:
- niskie zużycie energii – grzejniki na podczerwień to urządzenia energooszczędne, które do prawidłowego działania nie wymagają dużej ilości energii elektrycznej,
- ogrzewanie następuje tylko wtedy, gdy promiennik jest włączony,
- grzejniki na podczerwień – „naturalne” źródło ciepła,
- zdolność do utrzymywania określonej temperatury w pomieszczeniu,
- łatwość obsługi i instalacji – promienniki podczerwieni można łatwo zamontować na ścianie, dzięki czemu nie rzucają się w oczy i nie zajmują dużo miejsca,
- bezpieczeństwo dla zdrowia – promiennik ciepła wydzielając promieniowanie podczerwone, ma pozytywny wpływ m.in. na układ krwionośny,
- brak hałasu podczas pracy.
Promienniki elektryczne – zastosowanie. Gdzie można wykorzystać promienniki ciepła?
Promienniki elektryczne nie są podstawowym źródłem ogrzewania do stałego użytku. Stosuje się je jako dodatkowy lub pomocniczy system grzewczy. Mogą być używane jako podstawowy system grzewczy przy krótkich okresach pracy.
Promienniki elektryczne wykorzystywane są w różny sposób i w różnych miejscach. Istotnym aspektem tego, gdzie i jaki promiennik elektryczny zostanie umieszczony, jest jego moc. Są skutecznym, niezawodnym i szybkim źródłem ogrzewania. Można je stosować wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie uzyskanie ciepła, np. w szklarniach, halach, garażach, warsztatach itp.
Optymalne zastosowanie promienników elektrycznych to pomieszczenia dobrze izolowane o kubaturze do 15 metrów sześciennych. W takim przypadku oszczędność na ogrzewaniu jest maksymalna. Przed zainstalowaniem promiennika należy obliczyć moc, jaka będzie potrzebna do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniu.
Urządzenia są instalowane głównie w łazienkach i toaletach, małych pomieszczeniach mieszkalnych, a także w biurach. Na przykład w centrach telekomunikacyjnych, w których panuje duża wilgotność, są one stosowane jako skuteczna ochrona przed korozją sprzętu telekomunikacyjnego. Mogą być również umieszczane pod biurkami lub stołami – dzięki promieniowaniu podczerwonemu zapewniają dodatkowy komfort podczas pracy przy komputerze.
Zdrowotne korzyści, jakie niesie ze sobą promieniowanie podczerwone
Odczuwane ciepło z promienników podczerwieni jest bardzo przyjemne – to tak, jakby siedzieć na słońcu. Energia promieniowania może przenikać głęboko do tkanek ciała. W przeciwieństwie do konwencjonalnego ogrzewania konwekcyjnego, które nie ogrzewa powierzchni ciała od razu, a dopiero po uprzednim ogrzaniu otaczającego pomieszczenia. Może to wyjaśniać, dlaczego wiele osób cierpiących na dolegliwości układu oddechowego twierdzi, że ogrzewanie podczerwienią przynosi ulgę, rozrzedzając wydzielinę śluzową i otwierając zapalone oskrzela. Ogrzewanie podczerwienią jest od lat wykorzystywane w celach terapeutycznych przez fizjoterapeutów, kręgarzy i specjalistów medycyny sportowej do łagodzenia bólu i bolesności mięśni oraz przyspieszania gojenia się nadwyrężonych mięśni lub zwichniętych więzadeł.
W saunach na podczerwień wykorzystuje się promienniki podczerwieni, które emitują fale o tej samej długości co światło słoneczne, tworząc kojące środowisko, które wspomaga detoksykację, rozszerzenie naczyń krwionośnych i utratę wagi.
Działa również poprzez stymulację układu krwionośnego, zwiększając przepływ krwi do wszystkich części ciała. Pomaga to w dostarczaniu składników odżywczych tam, gdzie są potrzebne, i usuwaniu produktów odpadowych z różnych komórek i narządów. Panele grzewcze to rodzaj urządzeń, który pozwala na dopasowanie ogrzewania do naszych potrzeb. Producent oferuje różnego rodzaju promienniki ciepła, dzięki którym możemy ogrzać siebie i wykorzystać je w obiektach o różnej kubaturze, a nawet na zewnątrz. Nie bez powodu to coraz bardziej popularne urządzenia.