Skip to main content

Grzejnik infrared – nowoczesny panel grzewczy dla każdego

Promieniowanie podczerwone w ostatnim czasie zyskuje wielu sprzymierzeńców – i słusznie. Ta nowoczesna technologia zapewnia bezobsługowe ogrzewanie, a panele grzewcze, w które można wyposażyć zarówno mieszkanie, jak i halę, kościół czy restaurację, zapewniają przyjemne, ekonomiczne grzanie. Dodatkowo ogrzewać podczerwienią można nie tylko pomieszczenia, ale również przestrzenie na zewnątrz, jak na przykład ogródki piwne w pubach czy nasz przydomowy taras. Podczerwień ma szerokie zastosowanie i właśnie to sprawia, że jej popularność jest coraz większa. Oprócz tego, że promienniki podczerwieni nie wymagają obsługi, mają też długą żywotność, dzięki czemu, decydując się na taki zakup, dokonujemy inwestycji, która przez lata będzie przynosić korzyści.

Co to jest promieniowanie podczerwone

Promieniowanie podczerwone to technologia, która opiera się o działanie krótkich fal podczerwonych Infra Red (IR-A). Fale te nie są widoczne dla ludzkiego oka, ale docierają w postaci ciepła. Grzejnik infrared opierający się na tym systemie sprawia, że już chwilę po włączeniu urządzenia możemy odczuć przyjemne ciepło. Podczerwień można porównać do tego, co jest wysyłane na ziemię przez słońce. Zasada jest dokładnie taka sama. Energia podczerwieni wysyłana z poziomu panelu grzewczego dociera do przedmiotu i działa bezpośrednio na niego, a co ważne, po drodze nie grzeje powietrza, dzięki czemu energia nie jest zużywana bez sensu. Podczerwień ogrzewa tylko napotkane przedmioty i istoty żywe.

Promienniki podczerwieni i ich zasada działania

Sama zasada działania promiennika ciepła nie jest skomplikowana. Wewnątrz urządzenia znajduje się żarnik, który nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Następnie wytworzone ciepło za pomocą stali zostaje odbite i strumień może być kierowany w dowolnym kierunku. Działanie można porównać do światła rzucanego przez lampę halogenową, tylko w tym przypadku zamiast światła wysyłane jest promieniowanie.

Promiennik podczerwieni to tak naprawdę panel grzewczy, choć występuje również w formie grzejników wolnostojących, które różnią się mocą i rozmiarem. Te dobierane są w zależności od powierzchni, która ma zostać ogrzana. Do ogrzewania pomieszczeń wielkogabarytowych oczywiście użyjemy innego rodzaju grzejnika niż we własnym mieszkaniu czy małym biurze. Ważne jest to, że grzejniki mogą być stosowane niezależnie od tego, w którym pomieszczeniu je umieścimy – od tego zależny jest tylko rodzaj promiennika – a wśród tych wybór jest dość duży i z pewnością dostosujemy go do własnych preferencji. Grzejniki działają pomimo otwartego okna, ponieważ emitowane ciepło kierowane jest bezpośrednio na przedmioty lub człowieka, powietrze wokół nie jest ogrzewane, więc odczuwalna temperatura się nie zmienia. To doskonały wybór do ogrzewania słabo wyizolowanych przestrzeni czy powierzchni wielkich hal. Panele grzewcze mają jeszcze jedną ważną zaletę, którą jest prosta instalacja. Oczywiście dobrze, aby zrobił to ktoś, kto zajmuje się tym na co dzień, ale nie jest to proces ani skomplikowany, ani czasochłonny. Jako wisienkę na torcie można dodać, że panel grzewczy ma panel sterowania, który można połączyć z aplikację i kierować naszym ogrzewaniem z poziomu smartfona.

Dlaczego lepiej wybrać podczerwień niż konwekcję? Ponieważ to oszczędność, po prostu. Ogrzewanie konwekcyjne ogrzewa powietrze wokół, które na skutek cyrkulacji wędruje do góry, przez co najcieplej jest przy suficie. Zaletą promieniowania jest to, że odpowiednio skierowany ogrzewa dokładnie to miejsce, które chcemy.

Grzejnik infrared – zdrowe ciepło

Promienniki podczerwieni to doskonałe rozwiązanie dla osób z różnymi dolegliwościami. Nie tylko nie szkodzi, ale pomaga. Promieniowanie podczerwone jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jest ono wręcz dla nas korzystne, ponieważ poprawia krążenie krwi i metabolizm komórek. To urządzenie przyjazne alergikom – nie wzbija kurzu, bo nie porusza powietrza – nie powoduje stanów zapalnych oraz ma korzystny wpływ na układ oddechowy, a także układ sercowo-naczyniowy.

Promiennik podczerwieni jako możliwość ogrzewania przyjazna dla środowiska

Oprócz wielu zalet, które oferuje grzejnik infrared, dodatkowym atutem jest to, że w porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego jest to również rozwiązanie ekologiczne. W zasadzie nawet nie porównując do innych rodzajów ogrzewania – z grzejnikami infrared w pomieszczeniach dbamy o naszą planetę. Promienniki podczerwieni nie spalają tlenu, jak ma to miejsce w przypadku promienników spalinowych. Zużywają mniej energii niż inne metody ogrzewania, ponieważ ogrzewają tylko przedmioty znajdujące się bezpośrednio w ich polu widzenia, zamiast ogrzewać najpierw całe pomieszczenie. To korzystne rozwiązanie, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo i oszczędność, a dodatkowo na rynku są dostępne panele grzewcze, które sprawdzają się jako element dekoracyjny pomieszczenia.

Promieniowanie podczerwone jest właściwie wszędzie. Otrzymujemy je zarówno od słońca, jak i od przedmiotów znajdujących się w naszych domach. Jedyna różnica pomiędzy promiennikiem podczerwieni a innymi źródłami promieniowania podczerwonego polega na tym, że źródło promieniowania (element grzewczy) znajduje się znacznie bliżej nas niż jakiekolwiek inne źródło, takie jak słońce czy urządzenia gospodarstwa domowego (np. lodówki, telewizory, ekspresy do kawy itp.).

Logo