Komfort cieplny w domu jest podstawową potrzebą każdego człowieka. Szukając źródła ciepła, rozpatrujemy różne możliwości – klimatyzację, piecyki gazowe, a nawet farelki. Uzupełnienie tradycyjnych metod ogrzewania pomieszczeń powinno być przede wszystkim wydajne, oszczędne i ekologiczne. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii w postaci promienników podczerwieni, jest to możliwe.
Panele grzewcze przy wykorzystaniu energii ogrzewają głównie obiekty znajdujące się w zasięgu ich promienia. Z tego też powodu, aby ich działanie było jak najbardziej efektywne, a co za tym idzie – odczuwalne – należy zwrócić uwagę na pewne cechy charakterystyczne wyróżniające promienniki podczerwieni na tle pozostałych źródeł ciepła.
Zatem jakie promienniki podczerwieni wybrać? Jakie są ich wady i zalety? Na te i na inne pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym poradniku!
Czym są promienniki ciepła?
Promienniki podczerwieni, znane również jako grzejniki na podczerwień, to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań zapewniających ciepło. Czy porównanie promiennika do grzejnika jest słuszne? Niekoniecznie, ponieważ tradycyjne grzejniki działają w nieco inny sposób niż promienniki. Ich główna różnica polega na dużo korzystniejszym rozwiązaniu w przypadku paneli cieplnych.
Na wstępie warto zaznaczyć, że promienniki podczerwieni wykorzystują system promieniowania, z którym mamy do czynienia na co dzień. Skąd takie stwierdzenie? To właśnie za pomocą promieni podczerwonych słońca nasza planeta jest ogrzewana. Stojąc w zaciemnionym miejscu, odczuwamy chłód, jednak po wyjściu słońca zza chmur i po dotarciu promieni słonecznych skierowanych prosto w naszą stronę, robi się przyjemnie ciepło. W podobny sposób działają promienniki podczerwieni.
Jak działają elektryczne promienniki podczerwieni?
To, co wyróżnia promiennik ciepła na tle pozostałych technologii ogrzewających powietrze w danym pomieszczeniu, to fakt, że ogrzewa on jedynie elementy znajdujące się bezpośrednio w zasięgu promieni podczerwonych. Oznacza to, że stopień temperatury powietrza nie zmienia się, jak w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła.
Dzięki szybkiemu nagrzewaniu się, promienniki sprawdzą się też na zewnątrz, szczególnie w przypadku tarasów i balkonów, gdy nie chcemy rezygnować z porannej kawy w jesienne dni lub spotkania ze znajomymi, gdy temperatura wieczorami zaczyna drastycznie spadać. Dzięki elektrycznemu rozwiązaniu, przyjemne ciepło może towarzyszyć nam nawet w mroźne, zimowe dni.
Promiennik podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń – jego największe zalety
Promienniki ciepła wykorzystują promieniowanie podczerwone do zapewnienia komfortu cieplnego w kilka sekund. Oznacza to, że niemal natychmiast możemy, dzięki mocy urządzenia, ogrzać daną powierzchnię, co może się okazać przydatne podczas imprezy tarasowej czy konieczności ogrzania miejsca pracy.
Kolejną zaletą promiennika cieplnego jest fakt, że pozwala on na ogrzewanie bez straty ciepła, nawet jeśli używany jest na zewnątrz.
Co ciekawe, promienniki podczerwieni wykorzystuje się nie tylko w przypadku ogrzewania domu, mieszkania czy pomieszczeń na zewnątrz, ale również w halach produkcyjnych czy inkubatorach w szpitalach, a nawet hodowlach drobiu, gdzie małe pisklęta ogrzewane są ciepłem elektrycznym.
Ogrzewanie promiennikami na podczerwień – w jakich miejscach się sprawdzi?
Najczęstszym miejscem, gdzie wykorzystuje się promienniki podczerwieni jest biuro lub przestrzeń przemysłowa.
Decydując się na zastosowanie tego typu ogrzewania, należy wziąć pod uwagę, że technologia ta nie zmienia temperatury powietrza, a jedynie wpływa na zwiększenie stopni Celsjusza obiektów znajdujących się w promieniu zasięgu urządzenia. Jeśli zastanawiamy się nad rozwiązaniem zapewniającym oszczędność, promienniki cieplne będą najlepszym wyborem, ponieważ takie miejsca, jak hale przemysłowe, biura znajdujące się kontenerach sprzedażowych czy kościoły, nie mają ocieplonych ścian i wystarczająco szczelnych szyb, przez co ciepło szybko z nich ucieka. Zatem ogrzewanie tradycyjne w ich przypadkach staje się bardzo drogim i nieskutecznym rozwiązaniem. Panele grzewcze na podczerwień będą również świetnym rozwiązaniem w przypadku dużych hal, gdzie ciężko jest utrzymać stałą temperaturę.
Co ważne, zarówno w przypadku biura, jak i hali nie musimy martwić się o ogrzanie całej przestrzeni, wystarczy zastosować promienniki jedynie przy stanowiskach pracy, ponieważ nie tylko zapewni to ogromną oszczędność, ale również komfort cieplny.
Wybór promienników podczerwieni jako główny system ogrzewania czy dodatkowe rozwiązanie?
Czy promienniki podczerwieni mogą ogrzać cały dom? Raczej ciężko sobie to wyobrazić, dlatego też stanowią one raczej dodatkowe rozwiązanie. Najlepszym sposobem na ogrzanie domu jest pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką, ponieważ duet ten pozwala na tanią eksploatację oraz na ciepło niemal za darmo.
Chcąc zapewnić sobie jak najwięcej ciepła, warto zastanowić się nad miejscami, gdzie najbardziej jest nam niezbędne ogrzewanie. Wybór tego typu stref stosuje się głównie w łazience, garażu, pomieszczeniach gospodarczych i tarasie. Pompa ciepła zadba o odpowiednią temperaturę powietrza, natomiast promienniki ogrzewają dodatkowo w miarę potrzeb.
Jaki promiennik wybrać? Przede wszystkim taki, który spełni wymagania i sprawdzi się w przypadku naszych pomieszczeń. Warto pamiętać, że ciepło płynące z paneli grzewczych ogrzeje nas zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jeśli liczy się dla nas nowoczesność urządzeń, ekologia oraz wysoka efektywność, promienniki podczerwone będą idealnym rozwiązaniem.