Skip to main content

Ogrzewanie promiennikowe

Promienniki podczerwieni do ogrzewania wykorzystują działanie promieniowania podczerwonego. W dzisiejszych czasach jest to jedna z najchętniej wybieranych metod ogrzewania. Za jej pomocą bez problemu ogrzejemy hale produkcyjne, kościoły, tarasy czy garaże – wszystkie te miejsca, których nie sposób ogrzać tradycyjnymi metodami.

Jak działają promienniki podczerwieni?

Działanie promienników porównać możemy do słońca, które jest największym naturalnym źródłem promieni podczerwonych. Warto zauważyć, że wystawiając się na działanie promieni słonecznych, jesteśmy w stanie ogrzać się nawet pomimo chłodu na dworze, a to wszystko zasługa działania promieniowania. Na takiej samej zasadzie działają promienniki podczerwieni – ogrzewają zarówno nas, jak i wszystkie przedmioty w swoim otoczeniu. Komfort cieplny odczuwalny jest od momentu włączenia urządzenia, nie musimy czekać, aż pomieszczenie się ogrzeje. Dodatkowo stosując ogrzewanie promiennikowe, nie musimy obawiać się, że w ogrzewanym pomieszczeniu zacznie robić się duszno. Promienie podczerwone nie ogrzewają powietrza. Z tego względu nie ma także utraty ciepła w ogromnych i słabo izolowanych pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że promieniowanie podczerwone jest dla nas całkowicie bezpieczne, a nawet oferuje prozdrowotne korzyści. Promieniowanie podczerwone poprawia krążenie krwi i wykorzystywane jest w rehabilitacji – znacząco skraca czas potrzebny na regenerację stawów po kontuzji. Promienniki, dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, bez obaw mogą być stosowane w pobliżu małych dzieci i osób starszych.

Ogrzewanie na podczerwień – idealny sposób na ogrzanie tarasu i łazienki

Ogrzewanie na tarasie brzmi nieco dziwnie, bo przecież jak ogrzać otwartą przestrzeń i to na dworze. Najczęściej w tym celu na tarasach były montowane tradycyjne piecyki na drewno czy węgiel. Jednak takie rozwiązanie praktycznie wcale się nie sprawdzało. Piecyki zapewniały ciepło tylko, jeśli przebywało się blisko źródła ciepła. Tradycyjne ogrzewanie niesie za sobą jeszcze takie wady jak cena – ani węgiel, ani drewno do najtańszych nie należą. Aby podtrzymywać ciepło, trzeba często dokładać do ognia. Większe zużycie surowca plus czas, jaki poświęcamy na podtrzymanie ciepła, a który powinniśmy przeznaczyć na odpoczynek i dla najbliższych, dyskwalifikują taki sposób ogrzewania. Wybierając promiennik podczerwieni, nie musimy martwić się o takie sytuacje. Włączymy urządzenie i każdy z naszych gości będzie cieszył się ciepłem niezależnie od pogody.

Ogromny wybór promienników sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Posiadacze większych tarasów mogą zdecydować się na promienniki stojące – ich zaletą jest to, że możemy ustawić je w dowolnym miejscu na tarasie. Jednak wadą są ich gabaryty – zajmują sporo przestrzeni. Więc jeśli nie mamy za dużo miejsca, powinniśmy zdecydować się na promienniki wiszące, te za pomocą specjalnych uchwytów przyczepiamy do sufitu bądź ściany.

Oprócz tarasów, ogrzewanie podczerwienią dobrze sprawdza się w łazienkach. Dzieje się tak głównie ze względu na komfort cieplny, na którym w tym miejscu nam zależy. W końcu chyba nikt nie lubi brać kąpieli w zimnym pomieszczeniu, ciężko się wtedy zrelaksować i odprężyć po całym dniu. Stosując tradycyjne grzejniki, musielibyśmy nagrzać odpowiednio wcześniej pomieszczenie, aby uzyskać taki efekt, jednak w praktyce okazuje się, że nie zawsze znajdzie się na to czas. Dzięki ogrzewaniu za pomocą podczerwieni w mgnieniu oka mamy idealne warunki do kąpieli.

Ogrzewanie na podczerwień w miejscu pracy

Ogrzewanie promiennikowe idealnie sprawdza się także do ogrzania miejsc pracy. W miejscu pracy odpowiednia temperatura odgrywa kluczową rolę. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak temperatura wpływa na wydajność pracowników. Niezależnie, czy jest to małe biuro, czy wielka hala, promienniki sprawdzą się idealnie. Przestronne hale produkcyjne najczęściej są słabo ocieplone, częściowo zajęte są maszynami i mają sporo bram, przez które tworzą się przeciągi. W takich warunkach ciężko ogrzać halę za pomocą tradycyjnego ogrzewania. Panele na podczerwień umieszczamy bezpośrednio przy stanowiskach, przy których pracują ludzie, dzięki czemu pracownicy będą mogli wykonywać pracę w komfortowych warunkach. Nie musimy odpowiednio wcześniej nagrzewać hali, ponieważ uruchamiamy promienniki w momencie startu produkcji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku biur, tam ludzie przeważnie siedzą, więc ciężej jest im się ogrzać. Rozmieszczenie promienników przy stanowiskach biurowych rozwiąże ten problem. Dodatkowo dzięki temu, że promienniki nie ogrzewają powietrza, w biurze nie zrobi się nieprzyjemnie duszno. Ogrzewanie podczerwienią w pracy to rewelacyjne i ekonomiczne rozwiązanie.

Jak wybrać dobry promiennik podczerwieni?

Wybierając promienniki, warto zwrócić uwagę na miejsce pochodzenia. Niestety rynek zalały tanie podróbki, które pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość. Tanie panele na podczerwień kuszą klientów swoją niską ceną, jednak nie dajmy się nabrać! Takie promienniki zazwyczaj psują się po kilku sesjach użytkowania lub pracują ze słabą mocą, przez co nie odczuwamy pożądanych efektów. Dlatego nie warto oszczędzać – jeśli chcemy, aby ogrzewanie na podczerwień posłużyło nam przez parę dobrych lat, powinniśmy kupić porządny produkt pochodzący z Polski.

Logo