Zaczynając od początku – czym to tak właściwie jest ogrzewanie promiennikowe? To nic innego jak grzejniki, które do działania wykorzystują promieniowanie podczerwone. Samo promieniowanie jest nam dobrze znane od bardzo dawna. Największym i jednocześnie naturalnym źródłem promieniowania podczerwonego jest słońce. To właśnie dzięki promieniowaniu ogrzewa nas i całą ziemię.
Technologia promienników podczerwieni jako pierwsza wykorzystywana była w wojsku i służyła do lokalizacji oraz namierzania. W dzisiejszych czasach promieniowanie podczerwone głównie wykorzystywane jest w formie alternatywnego ogrzewania. Ogrzewanie promiennikowe znajduje swoje zastosowanie w biurach, halach produkcyjnych, na tarasach, w garażach czy nawet w kościołach. Promieniowanie podczerwone znakomicie wpływa również na regenerację tkanek miękkich oraz usprawnia leczenie kontuzji, dlatego tak chętnie wykorzystywane jest w medycynie.
Promienniki podczerwieni w halach produkcyjnych
Ogrzewanie na podczerwień cieszy się coraz większym zainteresowaniem z jednego prostego względu – ogrzewa znacznie skuteczniej niż każda inna metoda grzewcza. Standardowe ogrzewanie konwencjonalne ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. Zajmuje to sporo czasu, a dodatkowo w pomieszczeniu zaczyna się robić duszno. Ogrzewanie na podczerwień działa zupełnie odwrotnie, ponieważ ogrzewa bezpośrednio nas, dlatego ciepło czujemy już w kilka sekund od włączenia.
Ogrzewanie na podczerwień znakomicie sprawdza się w przypadku hal produkcyjnych. Takie budynki są najczęściej dużych rozmiarów, nie mają podziału na mniejsze pomieszczenia, jest to jedna wielka przestrzeń, którą niezwykle ciężko ogrzać. Dodatkowo hale przeważnie nie są docieplane, a liczne bramy i drzwi, które są często otwierane, nie ułatwiają sprawy. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą tu promienniki podczerwieni. Za ich pomocą możemy ogrzać bezpośrednio stanowisko, przy którym znajduje się pracownik, bez konieczności nagrzewania całej ogromnej hali. Zapewni to komfortowe warunki pracy dla pracowników niezależnie od pory roku.
Zalety ogrzewania podczerwienią w biurach
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku biur. Pomimo że są znacznie mniejszych rozmiarów niż hale produkcyjne, ogrzanie ich za pomocą ogrzewania konwencjonalnego zajmuje dużo czasu. Dodatkowo po chwili spędzonej w takim pomieszczeniu trzeba otwierać okna, bo zaczyna się robić nieprzyjemnie duszno. Łatwo wtedy o zachorowania wśród pracowników. Jeśli wyposażymy się w promienniki podczerwieni, takie sytuacje nie będą nas spotykać.
Promienniki ogrzewają bezpośrednio nas, a nie powietrze, więc nie w pomieszczeniu nie ma duchoty oraz nie musimy czekać, aż biuro się nagrzeje, bo ciepło zaczynamy odczuwać od razu. Tak naprawdę niezależnie od miejsca pracy, ogrzewanie spełnia niezwykle ważną rolę. To odpowiednie ogrzewanie w głównej mierze wpływa na efektywność naszej pracy. Bez komfortu cieplnego pracujemy mniej efektywnie, jesteśmy znacznie mniej kreatywni. Ponadto przebywając przez dłuższy czas w zimnym pomieszczeniu, jesteśmy bardziej podatni na zachorowania, a to prowadzi do częstych zwolnień chorobowych.
Dbanie o prawidłowe ogrzewanie miejsc pracy poprawi komfort pracy podwładnych, pozytywnie wpłynie na ich wyniki, a dodatkowo sprawi, że firma będzie mogła należycie funkcjonować. Z tego względu całkowicie opłacalne jest ogrzewanie podczerwienią. Jest one energooszczędne, możemy dzięki niemu zmniejszyć zużycie energii elektrycznej od 30 do nawet 70%. Promienniki podczerwieni są ekologiczne, nie powodują zanieczyszczeń, a co najważniejsze – są niezwykle szybkie i skuteczne w działaniu.
Tarasowe promienniki ciepła
Istnieją też takie przypadki, w których żadne inne ogrzewanie oprócz ogrzewania podczerwienią nie zda egzaminu. Mowa oczywiście o otwartej przestrzeni, takiej jak taras czy balkon. Niestety wraz z nadejściem chłodniejszych dni żegnamy się z naszymi tarasami i czekamy na następny sezon, jednak jest rozwiązanie, które pozwoli nam spędzać komfortowo czas na tarasie niezależnie od pogody. Promienniki podczerwieni na tarasach sprawdzają się rewelacyjnie i nie mają sobie równych. Dzięki temu, że ogrzewają bezpośrednio przedmioty i ludzi w swoim otoczeniu, możemy cieszyć się ciepłem na zewnątrz nawet w zimę.
Rynek oferuje nam bogatą ofertę zewnętrznych systemów ogrzewania. Do wyboru mamy promienniki stojące, naścienne i wiszące w różnych modelach i kolorach. Każdy z nas jest w stanie wybrać coś idealnie dla siebie, bez względu na to, w jakiej aranżacji mamy taras czy balkon. Przy wyborze promienników warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce produkcji. Nasz rynek został zalany przez tanie modele z Chin. W parze z niską ceną niestety podąża tak samo niska jakość. Po kilku użyciach promiennik nadaje się najczęściej jedynie do wymiany. Z tego względu nie warto oszczędzać na ogrzewaniu. Warto wybrać oryginalny i nieco droższy promiennik podczerwieni, aby zyskać gwarancję lepszej jakości i tego, że promiennik posłuży nam przez długie lata.