Skip to main content

Promienniki ciepła na podczerwień

Promienniki ciepła to sposób na nowoczesne ogrzewanie, chętnie wykorzystywane w dzisiejszych czasach w domach, przedsiębiorstwach czy kościołach. Za pomocą promienników ogrzejemy miejsca, w których zależy nam na natychmiastowym efekcie.

Promienniki podczerwieni – zasady działania

Działanie promienników znacznie różni się od sposobów działania tradycyjnych metod ogrzewania. Promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza, tylko osoby, posadzki i przedmioty w swoim otoczeniu. Komfort cieplny odczuwalny jest od momentu włączenia urządzenia, bez znaczenia, czy pomieszczenie jest dobrze ocieplone lub czy występują w nim przeciągi. Dzięki temu, że promienniki nie ogrzewają powietrza, nie będziemy mieć nieprzyjemnego uczucia duszności w pomieszczeniu. Niewiele osób wie, ale największym i zarazem naturalnym źródłem promieni podczerwonych jest słońce. To właśnie dzięki niemu łatwo zrozumieć działanie promienników podczerwieni. W chłodny dzień, gdy tylko wystawimy się na działanie promieni słonecznych, zaczynamy odczuwać ciepło. Tak samo jest w przypadku paneli na podczerwień. Z racji, że promieniowanie podczerwone jest zjawiskiem naturalnym, nie musimy obawiać się, że mogłoby nam w jakimś stopniu zaszkodzić. Wręcz przeciwnie – wykazano, że promienie mają prozdrowotne właściwości i z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie. Znacznie przyśpieszają proces leczenia stanów pourazowych i wszelkiego rodzaju kontuzji oraz poprawiają krążenie krwi. Bez obaw możemy stosować promienniki podczerwieni w pobliżu małych dzieci i starszych osób.

Promienniki ciepła w domu – gdzie warto je stosować

Promienniki ciepła z pewnością nie sprawdzą się jako główne ogrzewanie w domu. Takie rozwiązanie jest nieekonomiczne i mało praktyczne. Jednak warto stosować je łącznie z ogrzewaniem tradycyjnym w niektórych pomieszczeniach. Jednym z takich miejsc jest łazienka. Zależy nam, aby po ciężkim dniu wziąć relaksującą kąpiel, odprężyć się i odpocząć. Wracamy do domu i co? Zastajemy zimną łazienkę, bo zapomnieliśmy odkręcić grzejnik, więc nie zdążyła się nagrzać. Wizja idealnego wieczoru legła w gruzach. Aby temu zapobiec, warto zamontować w łazience promienniki ciepła. Dzięki nim nie będziemy musieli pamiętać, żeby nagrzać pomieszczenie. Włączamy promiennik podczerwieni w momencie przebywania w łazience i od razu mamy przyjemne ciepło, o jakim marzyliśmy.

Kolejnym miejscem w domu, w którym warto zamontować promienniki podczerwieni, jest garaż. Przyłączenie tradycyjnego ogrzewania do garażu zwykle wiąże się z wysokimi kosztami, więc się go tam po prostu nie instaluje. W tym przypadku żadne inne ogrzewanie oprócz promienników nie zda egzaminu. Więc nawet jeśli w środku zimy najdzie nas ochota na majsterkowanie, z promiennikami nie straszne nam zimno.

Każdy właściciel tarasu wie, jak trudno rozstać się z nim na czas, gdy pogoda za oknem zaczyna się zmieniać i robi się coraz zimniej. Są sposoby, aby przedłużyć sezon tarasowy, bo wystarczy zadbać o odpowiednie ogrzewanie. Jednak ogrzewanie na tarasie brzmi trochę jak szalony pomysł. W dawnych czasach wykorzystywano w tym celu piece na węgiel lub drewno. Niestety, to rozwiązanie niesie za sobą więcej wad niż zalet. Po pierwsze cena węgla i drewna do najniższych nie należy. Po drugie, aby stale utrzymywać ciepło, należy do takiego pieca regularnie podkładać, a to wiąże się z częstym wstawaniem od stołu i nieprzyjemnym dymem. Ciepło, które daje taki piec, faktycznie jest odczuwalne, jednak tylko gdy siedzimy bezpośrednio przy piecu, dalej już nie. Z tego względu warto zdecydować się na promienniki ciepła. Do wyboru mamy dwa rodzaje promienników podczerwieni – stojące i wiszące. Te pierwsze polecane są dla właścicieli większych tarasów, gdyż zajmują sporo miejsca. Ich zaletą jest to, że możemy postawić je w dowolnym miejscu. Promienniki podczerwieni wiszące sprawdzą się na małych i na dużych tarasach. Przyczepia się je do sufitu lub ściany za pomocą specjalnych uchwytów.

Promienniki podczerwieni – inne zastosowanie

Oprócz wykorzystania promienników w domu, warto zastanowić się nad zastosowaniem ich w miejscu pracy. Tam komfort cieplny jest równie ważny i ma realny wpływ na wydajność pracowników. Szczególny problem pojawia się w przypadku ogromnych nieocieplonych hal produkcyjnych, w których sporą część zajmują maszyny i występują przeciągi. Najlepszym rozwiązaniem będą promienniki ciepła umiejscowione bezpośrednio przy stanowiskach pracowników. Dzięki promiennikom nie będzie konieczności wcześniejszego nagrzewania hali, a przeciągi nie będą wpływać negatywnie na odczuwane ciepło.

Jak promiennik podczerwieni wybrać, by nie dać się nabrać?

Gdy kupujemy promiennik podczerwieni, naszym priorytetem nie powinno być to, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Dostępne na rynku tanie modele często są pułapką, w jaką próbują nas złapać nieuczciwi producenci. Nie dajmy się nabrać! Niska cena urządzenia często wiąże się z równie niską jakością wykonania. Takie promienniki podczerwieni psują się po krótkim czasie użytkowania i nie działają z zadowalającą mocą. Jeśli zależy nam na promienniku ciepła, który będzie nas grzał przez kilka lat, warto zdecydować się na porządne urządzenie wyprodukowane w Polsce.

Logo