Skip to main content

Promienniki podczerwieni – ich wady i zalety. Odpowiedzi na pytania o panele grzewcze, które nurtują wszystkich

Poszukując najlepszego sposobu na zapewnienie w swoim domu komfortu cieplnego, rozpatrujemy różne możliwości. Przede wszystkim takie, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko, nie będą uciążliwe w obsłudze i pozwolą na wprowadzenie znacznych oszczędności w budżecie domowym. Jednym z takich rozwiązań mogą być grzejniki cieplne na podczerwień stosowane również w saunach czy gabinetach medycznych, gdzie przynoszą one pozytywne skutki zdrowiu i samopoczuciu pacjentów.

Dzięki zastosowaniu promienników podczerwieni, komfort cieplny może być zapewniony niemal wszędzie. Zaczynając od ogromnych hal, gdzie przeciąg jest nieodzownym elementem tamtejszej pracy, kończąc na tarasach balkonowych w prywatnych domach.

Czy tradycyjne ogrzewanie w postaci pieca węglowego może zostać wyparte przez nowoczesne promienniki podczerwieni? Jakie są ich wady i zalety? Czy sprawdzą się w przypadku każdego domu lub mieszkania? O tym w poniższym artykule.

Czym są promienniki ciepła na podczerwień?

Promienniki podczerwieni można porównać do słońca, ponieważ ich fale służące do ogrzewania pomieszczeń działają na ten samej zasadzie, co promienie słońca. Podczas słonecznych dni, nawet w te najbardziej mroźne i zimowe, zwykle odczuwamy przyjemne ciepło, stojąc w zasięgu promieni słonecznych.

Zatem możemy powiedzieć, że słońce stało się inspiracją dla inżynierów, którzy zastosowali ten sam system w promiennikach podczerwieni. Sposób działania tych urządzeń jest niezwykle ekologiczny, energooszczędny i świetnie sprawdza się nawet w przypadku dużych pomieszczeń.

Niezależnie od tego, jaką powierzchnię muszą ogrzać, wzrost temperatury będzie odczuwalny niemal natychmiast. Co ciekawe, miejsce promiennika wcale nie musi oznaczać jedynie pokoju biurowego, hali czy sauny. Sprawdzi się on również na zewnątrz. Wykorzystanie promiennika na tarasie lub balkonie pozwoli na miło spędzony czas, nawet w najbardziej mroźne i zimowe dni.

Jak działa promiennik podczerwieni?

Nim przejdziemy do omówienia wad i zalet urządzenia, jakim są promienniki podczerwieni, warto zaznaczyć, w jaki sposób elektryczne fale ogrzewają powietrze, bo to właśnie za ich pomocą odczuwamy wyższą temperaturę niż ta, która obecnie panuje w pomieszczeniu.

Promień z promiennika podczerwieni ogrzewa wszystko w jego zasięgu. Jest to jedna z głównych różnic tej technologii w porównaniu do konwekcyjnych rozwiązań, które mają wpływ na stopień temperatury powietrza, a nie na obiekty i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu.

Ogrzewanie za pomocą promienników ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na różne alergie, ponieważ tego typu system grzewczy nie pobudza cząsteczek kurzu i nie wysusza nadmiernie powietrza.

Wyróżnić możemy trzy rodzaje działania promienników podczerwieni, w zależności od długości fal:

  • IR-A – fala krótka – zalecana szczególnie do ogrzania bardzo dużego pomieszczenia o sporej powierzchni, np. hali. Emituje ono wyraźne światło podczerwone będące szkodliwym dla oczu w małych i zamkniętych pomieszczeniach.
  • IR-B – fala średnia – ze względu na emitowanie niewielkiej ilości światła sprawdzi się w przypadku ogrzewania konkretnego miejsca lub wybranych stref.
  • IR-C – fala długa – jej jakość promieniowania nie jest szkodliwa w żaden sposób dla oczu, ponieważ nie emituje światła. Pozwala na ogrzanie domu czy biura. Moc lampy nada się jako ogrzewanie uzupełniające lub podstawowe.

Czy promienniki ciepła mają jakieś wady?

Jeśli chcemy ogrzać swój dom lub biuro promiennikami podczerwieni, jednak nie wiemy, czy będzie to dobrym rozwiązaniem, warto zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami mającymi bezpośredni wpływ na odczuwanie komfortu cieplnego.

Nim zdecydujemy się na zakup promiennika, dobrze jest zastanowić się, czy nasz dom jest prawidłowo ocieplony. Ponieważ jeśli przez ściany lub dacz ucieka zbyt dużo ciepła, wówczas wykorzystanie energii paneli grzewczych może okazać się nieopłacalne. Do największych wad tego typu rozwiązania zaliczyć można uzależnienie od cen prądu, jeśli te są wysokie, odbije się to na ogrzewaniu. Za jego pomocą nie ogrzejemy również wody, zatem niezbędne w tym przypadku będzie wykorzystanie drugiego źródła energii, a to oznacza dodatkowe koszty.

Przeciwnicy promienników podczerwieni wskazują również na wysoką cenę tych produktów, która może się okazać nieosiągalna dla każdego.

Zalety promienników podczerwieni – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Promienniki podczerwieni mają wiele zalet, które wykorzystywane są w takich miejscach, jak sauny, hale przemysłowe czy hodowle drobiu oraz inkubatory w szpitalach.

Oprócz łatwego montażu i nowoczesnego wyglądu, warto również zwrócić uwagę na ich zalety, takie jak:

  • mają pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie;
  • można zamontować je na ścianie i suficie, przez co dopasowują się do pomieszczenia;
  • można obsługiwać je za pomocą Wi-fi lub pilota, przez co nie musimy martwić się o wstawanie z kanapy, by zwiększyć temperaturę;
  • mają bardziej ekologiczny charakter, ponieważ nie wydzielają żadnych spalin;
  • skupiają ciepło jedynie na organizmach żywych i przedmiotach, a nie na powietrzu;
  • są bezpieczne dla alergików;
  • mają dobry wpływ na walkę z grzybem i pleśnią;
  • poprawiają ukrwienia skóry i krążenia krwi;
  • mają pozytywny wpływ na układ odpornościowy;
  • są wytrzymałe.

Promieniowanie podczerwone pochodzące z promienników ma więcej zalet niż wad. Zatem, czy elektryczne promienniki to dobre rozwiązanie dla domu?

Wszystko zależy od naszego podejścia i efektu, którego oczekujemy. Decyzja o takiej instalacji powinna być podjęta przede wszystkim na podstawie obecnego stanu technicznego budynku oraz jego ocieplenia. Dlatego też w przypadku nowych domów, gdzie izolacja jest odpowiednia, stosowanie promienników podczerwieni może okazać się opłacalne.

Logo