Promienniki podczerwieni są stosunkowo nowym i innowacyjnym rozwiązaniem w wielu miejscach życia codziennego. Mimo że sama technologia ma już ponad pół wieku i jest stale rozwijana, to jej stosowanie w życiu codziennym można zaobserwować dopiero od 25 lat. Najpierw wykorzystywano ją w formie wskaźników, później w pilotach z systemem podczerwieni, na przykład do telewizorów, następnie powstały lampy grzewcze, które początkowo były wykorzystywane głównie w szpitalach i przez rehabilitantów, aż w końcu trafiła do dostępności publicznej. W tej chwili coraz więcej technologii wykorzystuje promieniowanie podczerwone, a jedną z nich jest sposób ogrzewania domów za pomocą elektryczności, czyli najbardziej obiecującego medium, które prosto i tanio można pozyskać na przykład dzięki systemom solarnym.
Co to są promienniki podczerwieni i jak działają?
Pierwsze pytanie, na które warto odpowiedzieć, to: czym tak właściwie są promienniki podczerwieni? Promienniki ciepła, nazywane również grzejnikami na podczerwień, są bardzo często porównywane do grzejników. W tym stwierdzeniu jest trochę nieprawdy, ponieważ między tradycyjnymi grzejnikami, których zadaniem jest ogrzanie powietrza, a sposobem działania promienników podczerwieni występuje znaczna różnica. Przede wszystkim promienniki są dużo bardziej korzystne dla konsumenta.
Ale od początku. Promieniowanie podczerwone jest jednym z dwóch kolorów widmowych i otacza nas każdego dnia. Ba! bez niego mogłoby nie być życia na naszej planecie. To właśnie za pomocą promieni podczerwonych słońce ogrzewa naszą planetę. Gdy stoimy w cieniu jest nam chłodniej, ponieważ nie jesteśmy narażeni na bezpośrednie naświetlanie promieniami słonecznymi, a ciepło dociera do nas jedynie w formie odbić i refleksów. Pewnie nie raz zdarzyła Ci się sytuacja, w której mimo dużego mrozu wyszedłeś na dwór w samej koszulce, ale pogodny dzień i pełne słońce wystarczyły, aby uzyskać komfort cieplny. Działo się tak dlatego, że promienie podczerwone miały tego dnia prostą drogę pozbawioną załamań i rozproszenia, spowodowanych zachmurzeniem, warstwą ozonową i wieloma innymi czynnikami. Dzięki temu promienie podczerwone były dużo bardziej intensywne i powodowały szybkie nagrzewanie.
Ogromną zaletą promienników ciepła jest fakt, że tak jak słońce ogrzewają jedynie elementy w swoim zasięgu i na drodze padania promieni podczerwonych, a nie powietrze, jak robią to tradycyjne źródła ogrzewania. W tym momencie można by wymieniać całą masę zalet, z których największą jest to, że dzięki promiennikom podczerwieni komfort cieplny uzyskujemy w kilka sekund. W wyniku tego możemy natychmiast dogrzać konkretne miejsca, na przykład podczas imprezy tarasowej. Tutaj mamy kolejny atut, którego nie ma żaden inny system ogrzewania. Ogrzewanie podczerwone jest jedynym prawdziwym systemem grzewczym, który nie ma strat ciepła, nawet gdy ogrzewa nas na zewnątrz. Elektryczne promienniki sprawiają, że nawet podczas zimowego mrozu czy w wietrzny dzień będziesz mógł zrobić grilla na tarasie w komfortowych warunkach.
Pamiętaj, promienniki ciepła ogrzewają wszystko to, co znajduje się w ich zasięgu. Odpowiednio aranżując panele grzewcze na tarasie, sprawisz, że Twój sezon grillowy nigdy się nie skończy.
Promienniki podczerwieni do domu, do łazienki, na taras i do garażu
Wiemy już, jak działają promienniki i z czym to się wiąże. Teraz warto zastanowić się nad tym, jak je zastosować do ogrzewania pomieszczeń. Promienniki ciepła są idealnym rozwiązaniem do wielu domów, zwłaszcza tych energooszczędnych, korzystających z fotowoltaiki. Projekty domów szkieletowych, produkowanych z prefabrykatów o najlepszych właściwościach energetycznych, wraz z panelami fotowoltaicznymi oraz pompą ciepła stają się praktycznie samowystarczalne, a roczny koszt eksploatacji to często mniej niż 1000 zł! Promienniki podczerwieni są idealnym dodatkiem do takich domów, zwłaszcza do ich łazienek, garaży oraz na tarasy czy balkony.
Promienniki ciepła w domu można wykorzystać na wiele sposobów. Jednak pierwszą rzeczą, o której warto wiedzieć, jest to, że podobnie jak pompa ciepła czy fotowoltaika promienniki są kolejną inwestycją, która pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu, a dodatkowo zadbać o niesamowity komfort cieplny. W garażu zwykle nie montuje się ogrzewania podłogowego. Jest to spory dodatkowy koszt oraz niepotrzebne osłabianie całego systemu. W garażu potrzebujemy mieć ciepło tylko wtedy, kiedy majsterkujemy, układamy weki na garażowych półkach czy naprawiamy samochód. Inwestycja kilku, a nawet kilkunastu tysięcy, mija się z celem. Dużo lepiej sprawdzi się tutaj podczerwień. Po pierwsze komfort cieplny jest odczuwalny od razu po włączeniu promiennika – nie musisz nagrzewać pomieszczenia. Po drugie zyskujemy spore oszczędności na podłogówce, większym piecu czy mocniejszej pompie. Ponadto jeśli posiadamy system solarny, to uzyskane ciepło dzięki mocy produktów firmy IRsystem będzie praktycznie darmowe.
Łazienka, poza garażem, tarasem czy balkonem, jest kolejnym miejscem, w którym obowiązkowo powinny znaleźć się promienniki ciepła. Tradycyjne ogrzewanie w łazienkach jest ważne, jednak ma pewne wady. Trudno jest nagrzać pomieszczenie tak, aby było nam ciepło po wyjściu z gorącej kąpieli. Dodatkowo ilość gorącej pary wodnej jest trudna do przyswojenia. W takich warunkach trudno się oddycha, więc nie jest to zbyt komfortowe. Promienniki podczerwieni sprawią, że po wyjściu z kąpieli będziesz czuć się jak na gorących plażach, jednak bez duchoty spowodowanej ogromną wilgotnością gorącego powietrza.
Ogrzewanie na podczerwień. Główny system grzewczy czy dodatkowe rozwiązanie?
Trudno jest sobie wyobrazić, jak promiennik podczerwieni ma ogrzać cały dom. Niewątpliwie pompa ciepła jest jednym z najlepszych sposobów ogrzewania domu. Eksploatacja jest tania, a w połączeniu z fotowoltaiką mamy ciepło niemal za darmo. Promienniki można wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła w pewnych sytuacjach.
Idealnym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór pompy ciepła, nawet o nieco obniżonej mocy, którą połączymy z grzejnikami na podczerwień. Promienniki warto zastosować w łazience, garażu, pomieszczeniach gospodarczych oraz na tarasach. Dzięki nim w miarę potrzeb dodatkowo się ogrzejemy, a pompa ciepła zadba o zachowanie stałej temperatury w pomieszczeniach.
Jaki promiennik podczerwieni wybrać do biura i hal przemysłowych?
Trudno opisać w krótkim artykule, jakie promienniki ciepła najlepiej sprawdzą się do powierzchni przemysłowych, jakie do biura, a jakie w obiektach sakralnych. Jest wiele zależności, które będą determinować różne rozwiązania. W tym miejscu warto napisać, jakie zalety przyniesie Ci wybranie technologii promieniowania podczerwonego do ogrzewania pomieszczeń przemysłowych i biurowych.
Pierwszą bardzo istotną rzeczą jest to, że promienniki nie ogrzewają powietrza, a jedynie obiekty znajdujące się w ich zasięgu. Patrząc na kategorie oszczędności, nie znajdziesz lepszego rozwiązania. Hale przemysłowe, kościoły czy nawet biura umieszczone w kontenerach sprzedażowych nie mają ocieplonych i szczelnych ścian. Wiąże się to z tym, że tradycyjne ogrzewanie będzie w nich bardzo drogie, a często i nieskuteczne. Panele grzewcze na podczerwień ogrzeją dane miejsca nawet na największej hali, po której hulają ciągłe przeciągi.
Kolejną sprawą, która bezpośrednio przemawia za promiennikami, jest to, że nie potrzebujemy ogrzać nimi całej hali, a jedynie stanowiska pracy. W wielu przypadkach na halach o powierzchniach kilkuset, a nawet kilku tysięcy m2, pracuje kilku lub kilkunastu pracowników. Zastosowanie promienników tylko na stanowiskach pracy to ogromna oszczędność oraz najlepsze możliwe rozwiązanie, aby zapewnić komfort cieplny pracownikom. A jak wiadomo, w dzisiejszych czasach o pracowników trzeba zadbać.
Nie inaczej jest w przypadku biura, do którego zapraszamy swoich klientów sporadycznie. Trudno jest prowadzić interesy i negocjacje, kiedy w biurze jest 7 stopni. W przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, opierających się na tym, aby ogrzać powietrze, musimy odpowiednio wcześniej udać się do biura i czekać, aż pomieszczenie się nagrzeje. Jest to strata czasu i pieniędzy na ogrzewanie, podczas gdy uzyskanie komfortu cieplnego za pomocą promienników podczerwieni to tylko kilka sekund.
Promiennik podczerwieni z pilotem czy termostatem – co sprawdza się lepiej?
Systemy do ciepła na podczerwień to przede wszystkim gwarancja komfortu. Jest to podstawowa cecha, którą trzeba podkreślać. Jest to również ogromna przewaga nad tradycyjnym ogrzewaniem c.o. czy nawet tym opartym na pompie ciepła. Korzystając z automatycznych promienników ciepła z wbudowanym termostatem lub pilotem, nie musisz martwić się o nic. Nie trzeba dokładać węgla, nie trzeba kalibrować pompy – wystarczy kliknąć i już jest ciepło.
Gdzie kupić promienniki ciepła w Warszawie, Krakowie i Katowicach? Sklep internetowy z promiennikami
Jest wiele możliwości zakupu promienników ciepła. Zaczynając od wielkopowierzchniowych sklepów z akcesoriami do domu, kończąc na setkach sklepów internetowych. Jednak w wypadku stosunkowo mało znanej technologii oraz specyficznym warunkom podczas projektowania ogrzewania z promiennikami ciepła, warto wybrać się w miejsce, w którym sprzedawca doradzi nam, co najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.
W kwestii promienników o różnym zakresie fal, mocy oraz zastosowaniu trudno osobie bez doświadczenia wybrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb. W taki sposób bardzo łatwo również zniechęcić się do całego systemu.
Jeśli szukasz promienników do ogrzania pomieszczenia biurowego, domu czy tarasu, to odwiedź nasz sklep stacjonarny lub sklep internetowy. Kupując u nas, masz gwarancję doświadczonego sprzedawcy. Wykonamy dla Ciebie projekt i doradzimy najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo gwarantujemy ceny producenta.
Promienniki podczerwieni – cena i opinie
Cena promienników i jej omówienie zostało już wyczerpane powyżej. A jakie są opinie na temat tego rozwiązania? Dla wielu osób promieniowanie kojarzy się z czymś szkodliwym. Jednak nie warto sugerować się czczym gadaniem, a sprawdzić, o jakim promieniowaniu jest mowa. Należy także zasięgnąć nieco informacji o promiennikach i o zbawczych właściwościach ich stosowania. Warto udać się do najbliższego fizjoterapeuty i poznać prozdrowotny charakter promienników ciepła lub zapytać o nie starsze osoby, które mają problemy z krążeniem i korzystają z promienników podczerwieni.
Fale podczerwone, w zależności od problemu, mają różne zalety i wpływają na objawy Twoich dolegliwości. W przypadku kontuzji promieniowanie pozytywnie wpływa na czas regeneracji uszkodzonych tkanek. Jeśli chodzi o problemy z krążeniem, to fale podczerwieni pobudzają krew do szybszego krążenia, a to bezpośrednio chroni nas przed zawałami oraz udarami. Działania naszych produktów są prozdrowotne. Wykorzystanie ich energii pozwoli Ci żyć zdrowiej i bardziej ekologicznie.