Można byłoby pomyśleć, że podczerwień to jakiś wynalazek współczesności, a tymczasem jest ona z nami od zawsze. Największym źródłem promieni podczerwonych jest słońce, a człowiek jedynie zdołał je wykorzystać w życiu codziennym. Najpierw z technologii promieni podczerwieni zaczęło korzystać wojsko, stosując je w systemach lokalizacyjnych. Następnie trafiła ona do medycyny, gdzie wykorzystuje się ją do regeneracji tkanek miękkich, jest także niezastąpiona podczas ogrzewania wcześniaków w inkubatorach. Obecnie podczerwień można znaleźć w wielu przedmiotach codziennego użytku. Jednym z przykładów jest pilot do telewizora, za pomocą którego możemy zmieniać kanały, a od niedawna podczerwień znalazła zastosowanie jako sposób ogrzewania pomieszczeń. Rozwiązanie to jest możliwe dzięki promiennikom podczerwieni, emitującym krótkie fale podczerwone, które mają za zadanie równomiernie rozprowadzić ciepło. Odczucie ciepła, które wywołują promienniki, można porównać z tym, jakie odczuwamy podczas ekspozycji na światło słoneczne. Promienniki ciepła to urządzenia, które działają całkiem inaczej niż tradycyjne formy ogrzewania, ponieważ ogrzewają one obiekty w swoim zasięgu, np. ludzi, przedmioty, ściany czy podłogę, a nie powietrze, jak piecyki czy kominki wolnostojące. Dzięki temu nasz organizm nie ulegnie przegrzaniu, a promienniki zapewniają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Promienniki tarasowe to zdecydowanie sposób na skuteczne ogrzanie nawet w najchłodniejsze dni.
Promienniki tarasowe – skuteczny sposób na ogrzanie tarasu
Kiedy mija lato, a z nim ciepłe wieczory, kończy się także spędzanie czasu na tarasie. Wtedy szukamy rozwiązania, które zapewniłoby nam komfortowe ciepło i możliwość korzystania z tarasu przez cały rok. Z pomocą przychodzą tutaj promienniki podczerwieni na taras. Promienniki to urządzenia, które będą działać tak samo skutecznie niezależnie od temperatury otoczenia i zapewnią nam komfort podczas organizowania spotkań przy grillu, picia kawy na tarasie czy czytania książki przez cały rok. Promienniki podczerwieni zmieniają komfort grzewczy, ponieważ w odróżnieniu do piecyków czy kominków ogrzewają bezpośrednio konkretne obiekty, a dodatkowo nie emitują żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się świeżym i przyjemnym powietrzem. Poza tym promiennik elektryczny wystarczy jedynie włączyć, a ciepło dotrze do nas w kilka chwil. Dzięki temu nie musimy tracić czasu i marznąć w czasie rozpalania, a następnie pilnowania ognia.
Rodzaje promienników podczerwień
Promienniki ciepła na podczerwień produkowane są w różnych wariantach. Jeżeli mamy możliwość montażu na ścianie, świetnym rozwiązaniem będą promienniki naścienne lub promienniki wiszące. Nie będą one zajmowały dużo miejsca, a zapewnią maksymalny komfort cieplny. W przypadku, kiedy nie mamy możliwości montażu, równie dobrym rozwiązaniem będą promienniki wolnostojące. Takie promienniki ciepła można ustawić w każdym miejscu, jedynie z zachowaniem wskazówek podanych w instrukcji.
Promiennik podczerwieni – czy jest wart zakupu?
Promiennik podczerwieni jest zdecydowanie urządzeniem wartym zakupu. Jest to rozwiązanie, które zapewni nam wiele korzyści. Oprócz szybkości działania tego urządzenia i niesamowitego komfortu cieplnego, jaki nam daje, promiennik ma także działanie prozdrowotne, ponieważ podczerwień działa pozytywnie między innymi na krążenie. Poza tym promienniki ciepła pozwalają także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przede wszystkim w okresie przejściowym, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania całego domu, można je wykorzystać w celu dogrzania konkretnego pomieszczenia, a łącząc je z panelami fotowoltaicznymi, możemy uzyskać niemal darmowe ogrzewanie. Kupując promienniki podczerwieni, pamiętajmy o tym, aby pochodziły one od polskiego producenta, dzięki czemu będą wyróżniały się najwyższą jakością. Zdecydowanie nie warto oszczędzać i kupować tańszych, chińskim zamienników, ponieważ zazwyczaj już po kilku użyciach nadają się do wymiany.