Skip to main content

Promienniki podczerwieni sufitowe – rewolucyjna technologia ogrzewania pomieszczeń. Jak zadbać o komfort cieplny we wnętrzach?

Komfort to pojęcie bardzo istotne z perspektywy samopoczucia każdego człowieka. Dążymy do osiągnięcia stanu komfortu w różnych dziedzinach życia. Może nas do niego przybliżyć zaspokojenie potrzeb wyższego i niższego rzędu – czasem wystarczy się wyspać czy najeść, aby poczuć się lepiej. Nie inaczej jest z komfortem cieplnym. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest na zbyt niskim poziomie, nie jesteśmy w stanie odpowiednio skupić się na wykonywanych czynnościach, nie mówiąc już o relaksie. Dlatego tak ważne do prawidłowego funkcjonowania jest zapewnienie sobie odpowiedniej temperatury.

Ogrzać dom lub miejsce pracy można na różne sposoby, wykorzystując rozmaite urządzenia grzewcze. Jednak nie każdy system ogrzewania pomieszczeń jest tak samo efektywny – niektóre są bardziej skuteczne, a inne mniej. Tak czy inaczej, szukając dla siebie odpowiedniej formy ogrzewania, warto zwrócić uwagę na elektryczne promienniki podczerwieni, znane też jako promienniki ciepła. Urządzenia tego typu są wysoce skuteczne; dzięki nim możliwe jest zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego, który – jak pisaliśmy wcześniej – jest tak istotny dla funkcjonowania człowieka.

Promieniowanie podczerwone – czym ono jest?

Mówiąc o promiennikach podczerwieni i ich działaniu, warto na początku uświadomić sobie, czym w ogóle jest promieniowanie podczerwone. W końcu to ono jest podstawą działania wspomnianych promienników.

Promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne, którego długość fali jest dłuższa niż światła widzialnego, ale krótsza niż promieniowania terahercowego i mikrofal. W mowie potocznej podczerwień może odnosić się do każdego promieniowania o dłuższej fali niż światło widzialne, choć technicznie dotyczy promieniowania o długości fali od 0,75 do 3 mikrometrów.

Energia podczerwieni jest emitowana przez wszystkie obiekty w temperaturze powyżej zera bezwzględnego, ponieważ ich atomy lub cząsteczki wibrują lub obracają się z taką samą częstotliwością jak przy przejściu z jednego stanu kwantowego do drugiego. Ilość energii IR emitowanej przez ciało zależy od jego temperatury, emisyjności (zdolności powierzchni do emitowania IR) oraz temperatury i emisyjności otaczającej przestrzeni.

Zastosowania promieniowania podczerwonego w życiu codziennym. Promienniki ciepła w praktyce

Promieniowanie podczerwone ma wiele zastosowań w domu. Zaliczają się do nich m.in.: ogrzewanie, chłodzenie, a nawet gotowanie czy suszenie odzieży. Różne rodzaje grzejników na podczerwień mogą być używane do ogrzewania przestrzeni zewnętrznej lub wewnętrznej. Mogą one szybko i skutecznie ogrzać dany obszar, dzięki czemu są idealne do stosowania przy niskiej temperaturze, a także w miesiącach zimowych.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii grzewczej, na rynku pojawiły się promienniki podczerwieni. Ze względu na ich skuteczne działanie, znajdują się dziś w wielu domach, ogrzewając niezliczone pomieszczenia i biura. Promienniki zapewniają bardziej równomierną dystrybucję ciepła w całym pomieszczeniu niż systemy z wymuszonym obiegiem powietrza. Nie tracą też tak dużo energii przez konwekcję jak inne rodzaje grzejników – oznacza to, że zużywają mniej energii elektrycznej niż inne rodzaje systemów.

Jak działa promiennik podczerwieni? Urządzenia grzewcze o dużej mocy do wewnątrz i na zewnątrz

Grzejniki na podczerwień to bardzo efektywny sposób ogrzewania domu. Są one doskonałą alternatywą dla bardziej konwencjonalnych systemów centralnego ogrzewania i mogą być stosowane zarówno w nowych domach, jak i tych ze starszego budownictwa. Nie wymagają one żadnych dodatkowych prac ani planowania, ponieważ można je bez większego trudu zamontować w niemal wszystkich pomieszczeniach.

Elektryczne promienniki na podczerwień wykorzystują inną metodę ogrzewania niż tradycyjne grzejniki. Podczas gdy konwencjonalny grzejnik wykorzystuje podgrzaną wodę przepływającą przez rury, promiennik podczerwieni wykorzystuje promieniowanie do ogrzania wnętrza. Oznacza to, że ciepło jest przekazywane bezpośrednio z promiennika do przedmiotów w pomieszczeniu, a nie jest absorbowane przez wodę przed przekazaniem.

Promienniki ciepła na podczerwień wykorzystują energię elektryczną przekształcaną w energię cieplną przez lampy w ich jednostce bazowej, która emituje fale świetlne w podczerwieni (forma promieniowania elektromagnetycznego) po podgrzaniu przez energię elektryczną. Fale te są następnie odbijane od przedmiotów w pomieszczeniu i pochłaniane przez ich powierzchnie, ogrzewając je aż do osiągnięcia własnej temperatury w równowadze z otaczającym je środowiskiem.

Promienniki podczerwieni sufitowe doskonałym rozwiązaniem do wielu pomieszczeń

Ogromnym atutem promienników ciepła na podczerwień jest to, że nie podnoszą temperatury powietrza w otoczeniu, a zapewniają komfort cieplny osobom w nim przebywającym. To znacznie lepsze i skuteczniejsze rozwiązanie niż np. ogrzewanie tradycyjne. Ponadto, jeśli chodzi o promienniki podczerwieni sufitowe, ten rodzaj urządzeń nie zajmuje miejsca na ścianie. Mieści się pod sufitem, pokój można urządzić i zagospodarować zgodnie z preferencjami. Nie ma potrzeby się martwić, że promiennik zabierze przestrzeń niezbędną do ustawienia mebla czy powieszenia obrazu. Oczywiście umieszczenie promiennika na suficie zamiast na ścianie w żaden sposób nie wpływa na jego możliwości grzewcze.

Promienniki podczerwieni doskonale nadadzą się do ogrzania rozmaitych pomieszczeń, czy to sypialni, kuchni czy salonu. Tego rodzaju panele grzewcze są bardzo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu. Poza tym wyglądają estetycznie i nie będą „kłuć w oczy” domowników ani zaproszonych gości.

Jeśli chodzi o model promiennika, mamy do wyboru rozmaite możliwości. Panele tego typu występują w różnych rozmiarach i kształtach. Znajdziemy promienniki zarówno ścienne, jak i sufitowe o większej lub mniejszej mocy. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. W razie problemów z wyborem można oczywiście zasięgnąć pomocy specjalisty, który pomoże w zdecydowaniu, który promiennik podczerwieni będzie najlepszy.

Logo