Skip to main content

Grzejniki podczerwieni – wady i zalety promienników podczerwieni

W naszym otoczeniu nieustannie pojawiają się nowe technologie, które ułatwiają nam życie. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które pojawiło się w ostatnich latach, są grzejniki podczerwieni, które zrewolucjonizowały dziedzinę ogrzewania. Promienniki podczerwieni to urządzenia zapewniające komfortowe ciepło w całkiem inny sposób niż do tej pory znane formy ogrzewania. Czym charakteryzują się promienniki podczerwieni? Jakie mają zalety? A może mają jakieś wady? To wszystko i więcej poniżej.

Panele grzewcze na podczerwień – czym są? Jak działają?

Promienniki podczerwieni to nowoczesne urządzenia, które dzięki falom podczerwonym zapewniają ciepło. Działanie grzejników podczerwieni najlepiej zobrazować, porównując je do słońca. Wyobraźmy sobie spacer w chłodny poranek – w cieniu będzie nam zimno, natomiast kiedy staniemy w promieniach słonecznych, poczujemy błogie i przyjemne ciepło. Tak samo działają promienniki na podczerwień!

Panele grzewcze na podczerwień dzięki emitowanym falom podczerwonym ogrzewają wszystkie osoby w swoim zasięgu. Dodatkowo grzejniki podczerwieni podnoszą temperaturę mebli, przedmiotów, ścian czy podłóg w swoim otoczeniu, co również w pozytywny sposób przekłada się na odczuwany komfort cieplny.

Innowacją jest tu sposób działania paneli na podczerwień. Otóż jest to całkowite przeciwieństwo tradycyjnych form ogrzewania. Grzejniki na podczerwień nie podnoszą temperatury powietrza, tak jak ma to miejsce przy innych sposobach ogrzewania, a jedynie emitują ciepło do ludzi czy innych obiektów w swoim zasięgu.

Kolejnym zaskoczeniem jest szybkość działania, jaką oferują panele grzewcze. Konwencjonalne formy ogrzewania z reguły potrzebują dużej ilości czasu, aby zapewnić optymalne ciepło w danym miejscu. Jeśli chodzi o ogrzewanie podczerwienią, sprawa ma się zupełnie inaczej. Grzejniki na podczerwień potrzebują tak naprawdę tylko kilku sekund, aby zapewnić komfortowe warunki wszystkim osobom w pobliżu urządzenia.

Grzejniki na podczerwień – zalety

Skoro już wiemy, w jaki sposób działają grzejniki na podczerwień, warto powiedzieć sobie o zaletach tego rozwiązania. Panele grzewcze przede wszystkim ogrzewają równomiernie całe pomieszczenie poprzez podnoszenie temperatury ścian i przedmiotów. Tradycyjny grzejnik działa na zasadzie konwekcji – ociepla powietrze, które przesuwa się w górę. W taki sposób powietrze przy suficie jest cieplejsze niż to przy podłodze. A więc ogrzewanie podczerwienią wypada w takiej sytuacji o wiele korzystniej. Kolejną zaletą promienników podczerwieni jest zminimalizowanie ilości unoszącego się w powietrze kurzu i innych zabrudzeń. Stawiając na panele grzewcze, unikamy naturalnej cyrkulacji powietrza, która odpowiedzialna jest za unoszenie się w powietrze zanieczyszczeń. Z tego też powodu grzejniki na podczerwień polecane są alergikom.

Ogromnym plusem jest również wyżej wspomniana szybkość działania. Promienniki podczerwieni potrzebują tak naprawdę kilku chwil, aby zapewnić optymalne ciepło. Grzejniki na podczerwień to też rozwiązanie korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Sam koszt inwestycji jest niższy w stosunku do tradycyjnych form ogrzewania. Ponadto grzejniki na podczerwień mogą być świetnym sposobem na dogrzanie konkretnych miejsc poza sezonem grzewczym – w ten sposób unikamy włączania ogrzewania czy palenia w piecu, co w korzystny sposób przełoży się na rachunki. W przypadku kiedy wyposażeni jesteśmy w panele fotowoltaiczne, ogrzewanie na podczerwień będzie praktycznie darmowe!

Panele na podczerwień są dodatkowo bardzo łatwe montażu i demontażu. Mocuje się je na stalowych profilach przykręcanych bezpośrednio do ściany.

Grzejniki podczerwieni dzięki swojemu wyglądowi mogą stanowić element dekoracyjny, co również jest dużą zaletą. Panele grzewcze występują w wielu wersjach, dzięki czemu mogą być nowoczesną ozdobą wnętrza, pełniąc jednocześnie praktyczną funkcję.

Promienniki podczerwieni – czy to technologia pozbawiona wad?

Ogrzewanie podczerwienią nie jest, niestety, technologią pozbawioną wad. Decydując się na panele na podczerwień, na początek warto wiedzieć, że nie może być to jedyne źródło ogrzewania w domu. W użytku domowym grzejniki na podczerwień mogą służyć jako sposób na dogrzanie miejsc, które potrzebują więcej ciepła, np. łazienka, lub takich, których z reguły nie ogrzewa się tradycyjnymi sposobami, np. garaż czy taras. Promienniki ciepła nie ogrzeją również wody, dlatego potrzebne są też inne rozwiązania grzewcze.

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić przed zakupem, jest to, czy dom jest ocieplony w prawidłowy sposób – ciepło nie może uciekać przez ściany czy dach.

Warto również pamiętać, że jeśli nie mamy paneli fotowoltaicznych, to całkowity koszt paneli na podczerwień uzależniony jest od cen prądu.

Logo