Skip to main content

Promiennik podczerwieni. Sposób na komfortowe i ekologiczne ogrzewanie

Technologia w ostatnim 50-leciu rozwija się tak szybko, jak jeszcze nigdy. Jest to koło, które toczy się z ogromnej góry i ciągle przyśpiesza. Jednym z dokonań w wyniku pogoni za coraz nowszą technologią jest ujarzmienie naturalnego zjawiska, jakim jest promieniowanie podczerwone.

Opisanie tego zjawiska miało miejsce ponad 100 lat temu, jednak wtedy nie miało ono żadnego zastosowania. Można je było podziwiać przez odpowiednio dobrane szkło, patrząc się na przykład w płonący ogień. Podczas wojny udało się stworzyć pierwsze systemy opierające się na podczerwieni. Wojsko i badania w nim przeprowadzane są zawsze napędem i motorem najnowszych technologii, które po pewnym czasie zawsze trafiają do cywilnych urządzeń.

Promienniki ciepła są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. Od prostych rzeczy, wśród których znajdują się IrDA, która służy do przesyłania danych o niskiej objętości, czy bezprzewodowe piloty do telewizora, po takie urządzenia, jak lampy na podczerwień służące do rehabilitacji i naświetlania uszkodzonych tkanek miękkich. Od niedawna możliwe jest także ogrzewanie domów, restauracji, kościołów, a nawet hal przemysłowych i tarasów za pomocą promienników podczerwieni.

Promienniki podczerwieni to bardzo ciekawe urządzenie, które ma wiele zalet i w wielu przypadkach przeważa nad konwencjonalnymi systemami grzewczymi. Przede wszystkim promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza, a jedynie elementy znajdujące się w ich zasięgu. Co nam to daje? Ogromne możliwości, których nie ma przy tradycyjnym ogrzewaniu opartym na pompach ciepła, kotłach gazowych czy węglowych. Dzięki promiennikom podczerwieni możemy stworzyć ekonomiczne ogrzewanie do dużych nieocieplonych hal, kościołów oraz restauracji. Bez obaw można je stosować na tarasach, gdzie będą w stanie zapewnić Ci komfort nawet w środku zimy. Ponadto jest to ogrzewanie, które rewelacyjnie wpływa na nasze zdrowie, a tym bardziej na zdrowie nasz rodziców i dziadków.

Promiennik podczerwieni – ciepło w domu, biurze oraz hali przemysłowej

Promienniki ciepła są rewelacyjnym rozwiązaniem w wielu miejscach, jednak nie nadają się one jako główne ogrzewanie domu. Przez fakt, że nie ogrzewają one powietrza, a jedynie elementy w swoim otoczeniu, zimą mógłbyś mieć problemy z niedogrzanym domem. Poza tym byłoby to nieekonomiczne. Jeśli chodzi o domy, promienniki IR są idealnym dodatkiem do pomp ciepła, kotłów gazowych oraz węglowych. W wielu przypadkach podstawowe ogrzewanie nie wystarcza. Bywają w domu takie miejsca, jak garaże, w których nie instaluje się ogrzewania podłogowego lub opartego na tradycyjnych grzejnikach przez wzgląd na duże koszty. Dodatkowo nie ma możliwości ogrzania tarasu za pomocą pompy czy kotła. W każdym z tych przypadków przychodzą nam z pomocą promienniki ciepła.

Grzejniki na podczerwień możemy wykorzystać tylko wtedy, kiedy przebywamy w danym pomieszczeniu. Nie ma potrzeby wcześniejszego ich nagrzewania, ponieważ komfort cieplny gwarantują one w kilka sekund po włączeniu. Dlatego jest to rewelacyjne rozwiązanie do garażu, kiedy potrzebujemy ogrzać się podczas zimowego majsterkowania przy samochodzie. W łazienkach, zwłaszcza zimą, bywa tak, że temperatura nie jest zadowalająca. Trudno jest za pomocą tradycyjnego ogrzewanie szybko nagrzać pomieszczenie, a nawet jeśli się uda, to gorące powietrze sprawia, że komfort cieplny jest redukowany przez niski poziom tlenu. Mówiąc wprost – robi się po prostu duszno. Tutaj również rewelacyjnie sprawdzą się promienniki podczerwieni. Za ich pomocą ogrzejesz tylko siebie i zadbasz o swój komfort cieplny w kilka sekund bez obaw o nieprzyjemną atmosferę w łazience.

W przypadku większości biur promienniki ciepła są niezastąpionym elementem grzewczym. Jeśli Twoje biuro znajduje się w wieżowcu, który ogrzewany jest non stop w porze zimnej, to nie masz problemu. Jednak jeśli Twoje biuro to osobny budynek, lub tym bardziej nieogrzewany i nieocieplony kontener biurowy, to stoisz przed poważnym problemem, jak w ekonomiczny sposób zadbać o komfort cieplny swoich pracowników. Promienniki ciepła ogrzewają tylko tu i teraz, już w kilka sekund po włączeniu urządzenia. Nie musisz zatem czekać godziny czy nawet więcej, aż tradycyjne nagrzewnice ocieplą pomieszczenie, które i tak w kilka chwil ulotni się przez brak odpowiedniego ocieplenia budynku. Dzięki promiennikom możesz bez obaw zaprosić klienta do biura i zadbać o jego komfort w kilka chwil, nawet w mroźną zimę. To wszystko w połączeniu z niską ceną ogrzewania, jaką zapewnią promienniki, jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla każdego biura bez stałego ogrzewania.

Pisząc o promiennikach, nie można nie wspomnieć o halach przemysłowych, w których również jest to idealne rozwiązanie. Zwykle duże i wysokie hale są nieocieplone, dodatkowo występują tam przeciągi. W takim wypadku tradycyjne ogrzewanie jest drogie i nieekonomiczne. Ponadto wiele hal jest wyposażonych w magazyny, które nie potrzebują ogrzewania. Podobnie jest z halami produkcyjnymi, których funkcjonowanie oparte jest na maszynach. Również tutaj promienniki podczerwieni sprawdzą się idealnie. Możesz je rozmieścić tylko na stanowiskach, przy których pracują ludzie. Nie ma potrzeby wcześniejszego ogrzewania hali, tak aby było ciepło, gdy produkcja rusza. Nie ma też obaw o przeciągi, ponieważ promienniki ciepła ogrzewają jedynie obiekty w swoim zasięgu. Jeśli szukasz ogrzewania do hali, koniecznie nas odwiedź. Pokażemy Ci, dlaczego nasze promienniki podczerwieni sprawdzą się najlepiej.

Ogrzewanie na podczerwień do restauracji, kościołów i saun. Które promienniki wybrać?

W przypadku kościołów działają one tak samo dobrze, jak w halach przemysłowych. Korzystamy z nich tylko podczas mszy, bez konieczności wcześniejszego ogrzewania kościoła, nie martwiąc się o przeciągi, kiedy ogromne drzwi wejściowe są otwarte.

Nie bez znaczenia jest także ogrzewanie na podczerwień dla restauracji. Dzięki niemu Twoja restauracja może zyskać niewiarygodny prestiż oraz rozgłos. Dzisiaj restauracja nie jest jadłodajnią. To miejsce, kiedy po trudach dnia chcemy się zrelaksować, coś zjeść i napić się wina. Bardzo często w restauracjach odbywają się także negocjacje i rozmowy biznesowe. Dlatego jeśli zadbasz, aby Twoja restauracja, poza rewelacyjnym jedzeniem, wystrojem i alkoholami oraz deserami, kusiła także najlepszym komfortem, to zainwestuj w promienniki podczerwieni. Gdy postawisz je w restauracyjnym ogrodzie, tarasie lub na balkonie, na którym klienci będą mogli komfortowo zjeść kolacje nawet zimą, to w kilka chwil może się okazać, że Twoja restauracja stanie się ulubionym miejscem wielu osób.

Promienniki podczerwieni mają wiele zastosowań, a jednym z nich są sauny. Tradycyjne sauny suche, mokre oraz parowe są świetne, jednak są one droższe w zakupie. W przypadku saun infrared, czyli takich, które opierają się na promiennikach ciepła, wszystko staje się dużo prostsze. Aby stworzyć taką saunę wystarczy mieć małe i zaaranżowane (na przykład w drewnie) na styl sauny pomieszczenie oraz zaopatrzyć je w odpowiednią ilość promienników ciepła. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistów czy serwisów. Taka sauna nie wymaga żadnej pielęgnacji ani przeszkolonego personelu. Saunę infrared może mieć każdy, nawet prywatnie w swoim domu.

Logo