Skip to main content

Promiennik podczerwieni – działanie, opinie, zastosowanie i ceny. 5 zalet promienników podczerwieni

Promienniki podczerwieni to nic innego jak grzejniki, które wykorzystują promieniowanie podczerwone. Technologia podczerwieni została okiełznana stosunkowo niedawno przez wojsko. Samo zjawisko znane jest już od ponad 200 lat. Zostało odkryte przez Williama Herschela. Dowiódł on, że promienie podczerwone podobnie jak światło ulega odbiciu i załamaniu. Po następnych 150 latach wojsko wykorzystało promienie IR do systemu namierzania oraz lokalizacji. W kolejnych latach, kiedy technologia trafiła do cywilów, stworzono grzejniki na podczerwień, lampy solarne służące do rehabilitacji, piloty do telewizorów, irDę, która jeszcze parę lat temu była podstawowym systemem przesyłu danych oraz wykorzystano podczerwień jako system wskaźnikowy.

Zasada działania Promiennika ciepła jest stosunkowo prosta. Żarnik, umieszczony wewnątrz promiennika, nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Następnie, dzięki prawu fizyki, które mówi o tym, że promieniowanie ciepła podlega odbiciu podobnie jak światło, możemy kierować strumień ciepła za pomocą wypolerowanej stali. Budowa tego urządzenia na pierwszy rzut oka przypomina budowę lampy halogenowej, jednak z tą różnicą, że zamiast światła wysyła ono promieniowanie podczerwone.

Opinie dotyczące promienników ciepła są bardzo różne. Jedni powtarzają, że to idealne rozwiązanie do wielu miejsc, takich jak hale przemysłowe, kościoły, tarasy, łazienki czy biura. Dla innych jest to urządzenie, które budzi pewne obawy związane z naświetlaniem promieniami podczerwonymi. Jednak my, ludzie, całe życie jesteśmy naświetlani takim promieniowaniem przez słońce, które jest największym znanym promiennikiem cieplnym. To właśnie za pomocą tego promieniowania ogrzewana jest kula ziemska. Pewnie nieraz się zastanawiałeś, jakim cudem w zimę, kiedy wieje spory wiatr i powinno być diabelnie zimno, stojąc na słońcu ma się ochotę ściągnąć kurtkę i zostać w samym podkoszulku. Jest to spowodowane tym, że tego dnia promieniowanie ma stosunkowo prostą drogę do nas, a dodatkowo pozbawione jest różnych przeszkód w postaci chmur, warstwy ozonowej czy innych zmiennych.

Czy warto stosować promienniki podczerwieni? Czy to się opłaca?

Wiele osób zastanawia się, czy warto stosować ogrzewanie za pomocą promienników podczerwieni, czy wpływają one negatywnie na zdrowie i, co najważniejsze, czy się to opłaca. Odpowiadając od końca –jest wiele czynników wpływających na opłacalność tego systemu. Jeśli planujesz wykonać główne ogrzewanie domu oparte na promiennikach ciepła, to jest to zły i nieekonomiczny pomysł. Promienniki IR zwyczajnie nie nadają się jako główne ogrzewanie domu. Dużo lepiej sprawdzi się pompa ciepła lub tradycyjny kocioł gazowy oraz węglowy.

Promienniki podczerwieni opłacają się w formie dodatkowego ogrzewania lub ogrzewania w specjalnych miejscach. Idealnym przykładem są łazienki, tarasy, balkony czy garaże. W przypadku trzech ostatnich miejsc konwencjonalne ogrzewanie najczęściej mija się z celem. W łazience z kolei zwyczajnie chodzi o komfort. Kąpiel czy prysznic to często jeden z nielicznych momentów relaksu w ciągu dnia, a nie ma nic gorszego niż kąpiel w chłodnej łazience. Aby szybko i sprawnie ominąć ten problem warto zainwestować w grzejnik podczerwieni. W przypadku użycia tradycyjnej farelki musimy czekać, aż pomieszczenie się nagrzeje, a dodatkowo będzie tam duszno i nieprzyjemnie. Wybierając promiennik podczerwieni, komfort cieplny bez gryzącego i gorącego powietrza, odczuwamy w kilka sekund. W takim wypadku oszczędność będzie dużo większa, niż w przypadku użycia farelki, kąpiel będzie bardziej komfortowa, a Ty będziesz bardziej zadowolony.

Największą zaletą promienników ciepła jest właśnie komfort cieplny, odczuwany w kilka sekund po włączeniu. W wielu przypadkach jest to niezwykle ważne. W chłodne dni w biurze możesz od razu się ogrzać bez konieczności czekania, aż tradycyjne grzejniki ogrzeją powietrze. Dzięki promiennikom możesz wypić herbatę na tarasie w komfortowych warunkach nawet w środku zimy. Do garażu nie musisz instalować tradycyjnego ogrzewania, tylko użyć promienników w tym momencie, w którym będziesz majsterkował.

Dodatkowo promieniowanie podczerwone jest prozdrowotne. W wielu przypadkach to właśnie ten system pozwala przyśpieszyć regenerację tkanek miękkich w naszych stawach oraz przyśpieszyć krążenie u starszych ludzi.

Rodzaje promienników ciepła – przemysłowe, domowe i do sauny

Jest wiele rodzajów promienników ciepła. Aby system był efektywny, oszczędny i komfortowy należy dobrze się zastanowić, czego potrzebujemy i poprosić o pomoc ekspertów. Jeśli nie wiesz, jak samemu dobrać ogrzewanie na podczerwień, koniecznie odwiedź nasz sklep lub do nas zadzwoń. Dlaczego to właśnie my doradzimy Ci najlepiej? Ponieważ jesteśmy producentami promienników podczerwieni w Polsce. Dokładnie wiemy, jakie przeznaczenie mają nasze produkty i które z nich sprawdzą się najlepiej u Ciebie.

Promienniki podczerwieni do sauny

Promienniki podczerwieni w saunach w ostatnich latach robią furorę. Przede wszystkim jest to system komfortowy i bezobsługowy o rewelacyjnych właściwościach prozdrowotnych. Niestety wiele saun, zwłaszcza saun przenośnych, jest wyposażonych w chińskie promienniki, które są mało efektywne, a dodatkowo bardzo szybko się psują. W naszej firmie nie ma tygodnia, abyśmy nie wymieniali chińskich promienników na nasze krajowe produkty, które mimo wyższej ceny działają dużo lepiej i 10 razy dłużej niż chińskie zamienniki.

Promienniki podczerwieni do domu

Promienniki ciepła w domu warto dobierać do miejsc, w których konwencjonalne ogrzewanie nie zdaje egzaminu. Świetnie nadają się na ogrzewanie tarasowe, balkonowe oraz garażowe, a także, jak wcześniej pisaliśmy, ogrzewanie do łazienki. Promienniki podczerwieni na taras powinny być dobrane z odpowiednią siłą oraz w odpowiedniej ilości. Nie ma sensu wybierać najmocniejszego produktu, aby jednym grzejnikiem ogrzać cały taras. W większości przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór dwóch, a nawet trzech słabszych promienników. Znacznie łatwiej jest rozłożyć siłę oraz zasięg grzewczy w taki sposób, aby dawały taki sam komfort dla wszystkich użytkowników tarasu jednocześnie.

Przemysłowe promienniki podczerwieni

Przemysłowe promienniki ciepła to w wielu przypadkach rewelacyjne rozwiązanie. Najczęściej hale są nieocieplone i bardzo trudno jest je ogrzać za pomocą konwencjonalnego ogrzewania, a jeśli jest taka możliwość, to zwykle koszty ogrzewania są ogromne. Dużo lepiej sprawdzą się promienniki podczerwieni. Po pierwsze cena instalacji promienników oraz całego systemu będzie w podobnej cenie, a często nawet niższa, niż tradycyjne ogrzewanie za pomocą kotła, a po drugie montaż promienników pozwoli na duże oszczędności podczas eksploatacji.

Promienniki podczerwieni ogrzewają tylko obiekty w swoim zasięgu. Nie ogrzewają one powietrza, dzięki czemu nie musisz obawiać się strat ciepła przez niedogrzany budynek lub często panujące przeciągi na halach produkcyjnych. Dodatkowo za pomocą promienników masz możliwość ogrzania tylko stanowisk pracy. Nie ma potrzeby ogrzewania całej hali, która w dużej części może składać się z magazynów czy robotów montażowych.

Promienniki podczerwieni to nowoczesne i rewolucyjne rozwiązanie. Pozwoli Ci ogrzać się w każdym miejscu, oszczędzić na konwencjonalnym ogrzewaniu i zadba o Twój komfort już w kilka sekund po włączeniu.

Logo