Skip to main content

Promienniki podczerwieni – funkcjonalny i efektywny sposób ogrzewania tarasu czy balkonu w Twoim domu

Nieustannie rozwijająca się technologia znajduje coraz to lepsze rozwiązania w wielu dziedzinach naszego życia. Również w przypadku ogrzewania udało się znaleźć dużo lepszy i efektywniejszy sposób na zapewnienie komfortowych warunków cieplnych. Mowa tu o urządzeniach, jakimi są promienniki podczerwieni – innowacyjna technologia wykorzystująca podczerwień w celu uzyskania optymalnego ciepła.

Promienniki ciepła na podczerwień – jak działają?

Wielu z nas nie jest świadomych, że podczerwień to zjawisko występujące naturalnie w przyrodzie. Największym źródłem promieni podczerwonych jest samo słońce. Są one znane człowiekowi od dawien dawna i nadal chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia. Najprostszym przykładem będzie tu pilot od telewizora, którym jesteśmy w stanie przełączać kanały właśnie dzięki podczerwieni, a który większość z nas ma w swoim domu.

Podczerwień znalazła również zastosowanie w nowoczesnym systemie ogrzewania, jakim są promienniki ciepła. Promiennik podczerwieni to urządzenie emitujące krótkie fale podczerwone, które za zadanie mają ogrzać wszystkie obiekty w swoim zasięgu. Mówiąc prościej oznacza to, że błogie ciepło poczują wszystkie osoby w zasięgu promiennika, a dodatkowo urządzenie podniesie temperaturę mebli, posadzek czy ścian znajdujących się blisko. W przeciwieństwie do tradycyjnych form ogrzewania, promiennik podczerwieni nie podnosi temperatury powietrza, co daje nam całkowicie inny i lepszy komfort cieplny niż ten znany nam do tej pory. Dodatkowo promienniki ciepła zapewnią nam optymalne ciepło w kilka sekund – koniec z długotrwałym i czasochłonnym rozpalaniem.

Warto również wspomnieć o ekologicznym i prozdrowotnym działaniu promienników podczerwieni. Elektryczne promienniki nie emitują do atmosfery szkodliwych dla naszego zdrowia spalin, co sprawia, że są bezpiecznym rozwiązaniem dla naszej rodziny. Ponadto udowodniono, że promieniowanie podczerwone korzystnie wpływa na nasz układ krążenia.

Promienniki podczerwieni w użytku domowym

Na początek warto zaznaczyć, że promienniki podczerwieni nie mogą być głównym źródłem ciepła w naszym domu, a jedynie dodatkiem do zainstalowanego już systemu grzewczego. Jednak wbrew pozorom takie rozwiązanie daje nam wiele korzyści i nowych możliwości.

Przede wszystkim promienniki podczerwieni to doskonały sposób na dogrzanie pomieszczeń potrzebujących więcej ciepła w przejściowych okresach czy pojedynczych chłodnych dniach. Doskonałym przykładem będzie tu łazienka, w której dodatkowego ciepła potrzebujemy czasami nawet latem. Decydując się na promienniki podczerwieni, zapewnimy sobie błogie ciepło podczas kąpieli, bez konieczności rozpalania w piecu i ogrzewania całego domu. Wszystko to sprawia, że promienniki ciepła pozwolą nam na zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu.

Promienniki podczerwieni z powodzeniem możemy również wykorzystać do ogrzania tarasu czy balkonu. Działanie promienników podczerwieni sprawia, że zapewnimy sobie i swojej rodzinie komfortowe ciepło na zewnątrz nawet przez cały rok! Promiennik podczerwieni ogrzeje tak samo skutecznie wszystkie osoby w swoim zasięgu bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Promiennik na podczerwień to urządzenie, które umożliwi Ci przedłużenie sezonu tarasowego i cieszenie się świeżym powietrzem nawet w najchłodniejszy dzień.

Promiennik podczerwieni – rodzaje

Promienniki podczerwieni do użytku domowego możemy spotkać w kilku wersjach. Dla większych przestrzeni idealnym rozwiązaniem będą promienniki wolnostojące. Musimy w tym wypadku liczyć się z tym, że urządzenie zabierze nam trochę miejsca – jednak efektywne ogrzewanie wynagrodzi nam wszystko.

Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, możemy zdecydować się na promienniki wiszące lub naścienne. Promienniki wiszące idealnie sprawdzą się na tarasie czy balkonie nad wypoczynkiem lub stołem jadalnianym. Jeśli chodzi o promienniki naścienne najczęściej spotkamy je jako panele grzewcze, które za pomocą specjalnych uchwytów montujemy na ścianie.

Logo