Ogrzewanie na podczerwień to nowa i innowacyjna technologia grzewcza, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność w Europie. Ogrzewanie na podczerwień jest znane od ponad 50 lat, a obecnie cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ stanowi czystszą i bardziej energooszczędną alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania pomieszczeń. Firmy, które opracowały najnowocześniejszą technologię podczerwieni, stworzyły możliwość rozwoju przemysłu, dzięki temu promienniki podczerwieni mogą być stosowane w wielu branżach, w tym w przemyśle tworzyw sztucznych, przetwórstwa żywności, opakowaniowym i drukarskim, kompozytowym, motoryzacyjnym i wielu innych.
Ogrzewanie na podczerwień to technologia wykorzystująca promieniowanie podczerwone do ogrzewania obiektów. Może być stosowane jako elektryczne ogrzewanie lub jako przemysłowa metoda ogrzewania. Panele grzewcze są często nazywane lampami grzewczymi na podczerwień ze względu na ich podobieństwo do żarówek, ale nie emitują one światła w widzialnym spektrum. Podczerwień jest częścią spektrum elektromagnetycznego, tuż za światłem widzialnym.
Promienniki podczerwieni – jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie podczerwienią to rosnący trend w nowoczesnej technologii, który zapewnia ciepło w sposób bardziej wydajny i czystszy niż tradycyjne ogrzewanie pomieszczeń. Technologia ta jest znana od dawna, została wynaleziona przez Faradaya na początku lat dwudziestych XIX wieku. Dopiero niedawno opracowano ją do stosowania jako ogrzewacz pomieszczeń.
Zasada działania ogrzewania na podczerwień opiera się na przekazywaniu ciepła poprzez promieniowanie elektromagnetyczne. Grzejniki emitują promieniowanie podczerwone, które jest szybko pochłaniane przez przedmioty (ludzi, meble, ściany) znajdujące się w pomieszczeniu. W wyniku tego temperatura przedmiotów wzrasta, a one same zaczynają emitować własne promienie podczerwone. W ten sposób uzyskujemy komfortową temperaturę w pomieszczeniu bez ruchu powietrza w pomieszczeniu.
Promieniowanie podczerwone to promieniowanie o długości fali od 780 nm do 1 mm. Tego rodzaju promieniowania nie można zobaczyć ludzkim okiem, ale gdyby było ono widoczne, wyglądałoby jak światło czerwone. Można je odczuć jako ciepło na skórze, gdy znajdujemy się w pobliżu ognia lub w bezpośrednim świetle słonecznym. Ogrzewanie podczerwienią to rodzaj promieniowania w formie fal elektromagnetycznych pomiędzy falami radiowymi (dłuższe fale) a światłem widzialnym (krótsze fale).
Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą paneli grzewczych. Promieniowanie podczerwone, które zapewnia komfort cieplny
Temat ogrzewania podczerwienią jest coraz bardziej popularny, bo daje duże możliwości. Grzejnik na podczerwień może być wykorzystywany jako ogrzewanie uzupełniające, np. gdy trzeba ogrzać tylko jedno pomieszczenie). Dodatkowo ten rodzaj ogrzewania jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt, nie powoduje przeciągów i nie wysusza powietrza. Ponadto grzejnik na podczerwień jest znacznie bardziej ekonomiczny niż konwencjonalny system centralnego ogrzewania: ogrzewa tylko wymaganą część pomieszczenia i nie zużywa energii na ogrzewanie pustej przestrzeni.
W jaki sposób technologia ogrzewania na podczerwień powoduje wypieranie tradycyjnego ogrzewania pomieszczeń?
Grzejniki na podczerwień nie marnują energii, lecz ogrzewają tylko obiekt, na który padają. Natychmiast ogrzewają przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, które są ogrzewane przez fale podczerwone, które rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach z prędkością 300 000 km/s. Zapewniają dzięki temu równomierny rozkład temperatury.
Tradycyjne grzejniki do ogrzania całej powierzchni w pomieszczeniu wymagają bardzo dużo czasu. A to dlatego, że wytworzone przez nie ciepło unosi się, a zgodnie z zasadą krążenia powietrza najcieplejsze fale pozostają tak naprawdę pod sufitem. Dlatego przy użyciu tradycyjnych grzejników trudniejsze jest uzyskanie pożądanej temperatury. Podczerwień sprawia, że ciepło emitowane jest odczuwalne w wybranym miejscu. Panel grzewczy można odpowiednio nakierować na dowolne części ciała. Tym sposobem unikniemy walki z zimnymi stopami, a jednocześnie gorącą głową. Podczerwień wypiera tradycyjne ogrzewanie, ponieważ nie ogrzewa powietrza, można z łatwością manipulować źródłem ciepła i kierować je tam, gdzie dokładnie chcemy.
Mniejsze zużycie energii dzięki ogrzewaniu podczerwienią. Czy ogrzewanie na podczerwień pomaga zaoszczędzić pieniądze?
Grzejnik na podczerwień to innowacyjna technologia, której koszt instalacji jest niski, a sam montaż ogrzewania nie wymaga dużego wysiłku. Takie ogrzewanie nie wymaga instalowania systemu wentylacyjnego, wymiany kabli i rur. Wystarczy zainstalować promiennik podczerwieni na ścianie lub suficie i podłączyć go do gniazdka (220 V). Systemy grzewcze oparte na działaniu fal podczerwonych zapewniają niskie koszty eksploatacji ogrzewania, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym.
Nawet wybierając panele grzewcze z dużą mocą grzewczą, nie spowodujemy tego, że koszty ogrzewania drastycznie wzrosną. Promienniki wykorzystują nowoczesną technologię, więc potrzebny jest im niski pobór energii. Koszt ogrzania domu będzie oczywiście mniejszy też dzięki temu, że nawet gdy otworzymy okno, to ciepło nie „ucieknie”. W przypadku ogrzewania tradycyjnego, przez to, że podgrzaniu ulegało przede wszystkim powietrze, przy otwartym oknie część ciepła zawsze została utracona. A to powodowało wzmożoną eksploatację grzejników, a co za tym idzie – pobierały również większą energię elektryczną.
Chociaż koszt zależy od wielkości i modelu grzejnika, ogólnie rzecz biorąc, grzejniki na podczerwień kosztują mniej niż systemy centralnego ogrzewania i są tańsze w eksploatacji, zwłaszcza jeśli chcemy ogrzewać tylko niewielką przestrzeń. Recenzje elektrycznych promienników podczerwieni często koncentrują się na tym, jak tanie są one w eksploatacji w porównaniu z innymi rodzajami systemów grzewczych – niższe zużycie energii skutkuje niższymi kosztami eksploatacji, a także zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla. Z biegiem czasu może to przynieść znaczne oszczędności.
Ogrzewanie elektryczne i jego ekologiczny charakter
Ogrzewanie podczerwone rzadko pojawia się w dyskusjach na temat zmian klimatu. Dzieje się tak być może dlatego, że jego zalety są subtelne, a więc mniej oczywiste niż zalety bezpośredniego ogrzewania powietrza wokół nas za pomocą dwutlenku węgla. Jednak temat ten ma ogromne znaczenie w obecnych realiach. Koszt ogrzewania na podczerwień jest niższy i bardziej ekonomiczny, więc zużywamy mniej energii do wykorzystania większej ilości ciepła. To optymalne rozwiązanie, aby uzyskać komfort cieplny, zaoszczędzić pieniądze, a „przy okazji” odciążyć nieco naszą planetę.
Czy promiennik podczerwieni szkodzi zdrowiu? Podczerwień i jej wpływ na zdrowie człowieka
Jest wiele zalet wynikających z działania fal podczerwonych, które wpływają na organizm ludzki i jego ogólne samopoczucie. Ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin. Brak cyrkulacji kurzu i ruch powietrza w pomieszczeniu sprawiają, że znikają alergie, zmniejszają się reakcje alergiczne i ataki astmy. Ponieważ panele grzewcze są bezpyłowe i nie wysuszają powietrza, nie powodują dyskomfortu podczas pracy. Dodatkowo działanie podczerwieni zapobiega rozwojowi grzybów.
Fale podczerwieni są pochłaniane przez skórę, dlatego w Finlandii i innych krajach skandynawskich bardzo popularne są sauny, w których wykorzystuje się panele infrared.
W saunie infrared panuje niższa temperatura niż w saunie tradycyjnej, ale rezultaty są podobne. Promienie podczerwone o niskiej intensywności wnikają głębiej w ciało i podnoszą jego temperaturę, powodując głębokie pocenie się przy niższej temperaturze otoczenia. Badania naukowe wykazały, że ekspozycja na promieniowanie podczerwone może stymulować krążenie krwi i wspierać zdrowy metabolizm. Sauny na podczerwień były stosowane w leczeniu przewlekłego bólu, wysokiego ciśnienia krwi, stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy i zastoinowej niewydolności serca.
Jakie możliwości daje ogrzewanie podczerwienią? Rodzaje promienników podczerwieni
Promienniki podczerwieni to rosnący trend w branży grzewczej. Wraz z upływem czasu i zdobywaniem rynku stają się one coraz bardziej popularne. Istnieje wiele typów promienników podczerwieni, które mają różne funkcje i możliwości.
Promienniki dalekiej podczerwieni
Najbardziej rozpowszechnionym typem promiennika podczerwieni jest promiennik dalekiej podczerwieni. Ten typ promiennika działa na zasadzie długofalowego promieniowania podczerwonego. Charakteryzuje się doskonałą wydajnością, dlatego też promienniki te są obecnie najczęściej stosowane do ogrzewania placów i małych obiektów przemysłowych.
Przemysłowe promienniki podczerwieni
Urządzenia te są przeznaczone do ogrzewania dużych powierzchni i obiektów przemysłowych: magazynów, fabryk itp. Mogą być instalowane zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Ich główną cechą jest duża moc, która pozwala na szybkie ogrzanie dowolnego pomieszczenia lub dużej powierzchni hali fabrycznej z betonową posadzką.
Ceramiczne promienniki podczerwieni
Podstawa tego urządzenia wykonana jest z materiału ceramicznego, co pozwala im emitować ciepło dłużej niż inne rodzaje promienników podczerwieni. Ponadto koszt takich urządzeń jest znacznie niższy niż tych, które jako źródło promieniowania wykorzystują lampy złote lub kwarcowe.
Szukając najlepszych elektrycznych promienników podczerwieni na rynku, wybierajmy produkty, które zostały wymienione jako bezpieczne przez instytucje badające wpływ promienników na zdrowie. Szukajmy produktu z dożywotnią gwarancją na elementy grzewcze. To da nam gwarancję, że otrzymamy części wysokiej jakości od producenta, który stoi za swoimi produktami! Dobre panele grzewcze zapewnią doskonałą jakość ogrzewania na lata.
Ogrzewanie na podczerwień – gdzie wykorzystuje się promieniowanie podczerwone?
Ogrzewanie na podczerwień polega na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego do ogrzewania obiektu lub pomieszczenia. Podczerwień znajduje zastosowanie jako podstawowe źródło ciepła w budynkach mieszkalnych, ale też niektórych miejscach, takich jak hangary lotnicze, miejsca do suszenia farb i przygotowywania żywności, a także jako zapasowe lub uzupełniające źródło ciepła w innych obszarach, takich jak rolnictwo lub magazyny.